KRONIKA GALERIA ORGANIZACJA KONTAKT STOWARZYSZENIE
KRONIKA 2017/2018

KRONIKA 2016/2017

KRONIKA 2015/2016

KRONIKA WYDARZEŃ 2017/2018


Zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018

22 czerwca, podobnie jak w innych szkołach, i w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Odświętnie ubrani uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na swoje cenzurki. Dla najlepszych przygotowano świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Uczniowie gimnazjum i szkoły branżowej, którzy osiągnęli najwyższą średnią ocen, otrzymali także stypendia Starosty Powiatu Dzierżoniowskiego w ramach programu motywacyjnego „ Złoty Prymus” i „ Złota nadzieja”. Nagrody wręczył wicestarosta – Pan Marek Piorun, który zaszczycił Placówkę swoją obecnością.
Nie tylko uczniowie zostali wyróżnieni. Za całoroczną bezinteresowną pracę na rzecz klasy i szkoły zaangażowani Rodzice otrzymali dyplomy i podziękowania.
Smutnym momentem uroczystości było pożegnanie uczniów III klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Przykro nam, że opuszczają szkolne mury, ale życzymy Im powodzenia w dorosłym życiu.

Apel zakończył, ostatni w tym roku szkolnym, dźwięk dzwonka. Rozpoczynamy wakacje!


Patriotyczne podchody

15 czerwca 2018 r. uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w patriotycznych podchodach w Górach Sowich. Celem uczniów było odnalezienie wskazanych punktów i wykonanie przewidzianych zadań, związanych z tematyką patriotyczną (krzyżówki, wykreślanki, rebusy). Po zakończonych podchodach wszyscy spotkali się przy ognisku, na którym upieczono smaczne kiełbaski.


Święto Ośrodka pt. „Poczuj klimat igrzysk olimpijskich”

W sobotę, 9 czerwca 2018 r. w naszej Placówce odbyło się coroczne Święto Ośrodka, poświęcone tym razem igrzyskom olimpijskim. Aby tradycji stało się zadość, igrzyska rozpoczęły się wniesieniem ognia olimpijskiego i pozdrowieniem Zeusa - patrona igrzysk. Uczestnicy złożyli także uroczyste, olimpijskie ślubowanie. Przez cały czas uroczystości nad głowami powiewała flaga z pięcioma kołami - symbolem igrzysk.
Zawodnicy wytrwale walczyli w różnorodnych konkurencjach sportowych: tradycyjnym biegu wokół jednego stadionu, zapasach w stylu sumo, starożytnym skoku w dal z ciężarkami. Z konkurencji nowożytnych, ale niekoniecznie tradycyjnych, uczestnikom zaproponowano przeciąganie liny, mecz piłki nożnej oraz konkurencję „Rycerz i giermek”. Na najmłodszych czekały także zabawy animacyjne i spotkanie z psem. Wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni słodkościami i złotymi medalami.
Uroczystość udała się znakomicie dzięki słonecznej pogodzie, zaangażowaniu wszystkich pracowników oraz niespodziance przygotowanej przez Państwa Miazgów. Cieszymy się, że w dzisiejszym spotkaniu wzięli udział nie tylko uczniowie, ale także Rodzice i Rodziny wychowanków.

Do zobaczenia na kolejnym Święcie w przyszłym roku.


Wycieczka do ZOO

7 czerwca grupa dzieci ze szkoły podstawowej uczestniczyła w wycieczce do ZOO. Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO.

Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się atrakcyjną lekcją przyrody.


UNISON WSPIERA NASZ OŚRODEK

W środę, 6.06.2018 r. nasz Ośrodek odwiedzili goście z firmy Unison Engine Components Poland. Nie była to jednak wizyta kurtuazyjna, a raczej robocza. Goście, ubrani w stroje robocze, wyposażeni w pędzle i farby, ochoczo przystąpili do odnowienia szkolnego placu zabaw. To kolejna inicjatywa Unisonu na rzecz uczniów i wychowanków naszej Placówki. Oprócz poświęconego nam czasu, Państwo przekazali czek na pokaźną kwotę siedmiu tysięcy złotych, a dla najmłodszych dzieci niespodzianką z pewnością będzie nowa huśtawka, którą zakupiła firma Unison.
W imieniu całej społeczności Ośrodka składamy firmie UNISON serdeczne podziękowania.


V Wojewódzki Trójbój Sportowy - Oława 2018

Do Oławy na zawody trójboju - strzelanie, nordic walking oraz rzut piłką lekarską, pojechała 7-osobowa drużyna, która wywalczyła III miejsce i puchar. Indywidualnie zwycięstwo odniosła Roksana Julkowska, która ze złotym medalem na szyi i pięknym uśmiechem na ustach powróciła w chwale do naszego Ośrodka.

 

Dziękujemy wszystkim za wspaniały występ!


Gra Miejska „Dzierżoniów – moje miasto”

29 maja 2018r. odbyła się w naszym Ośrodku IV edycja gry miejskiej, w której uczestniczyło sześć 4 osobowych zespołów z różnych szkół i placówek z terenu powiatu dzierżoniowskiego.

Gra rozpoczęła się w siedzibie Ośrodka konkurencjami sprawnościowymi. Następnie uczestnicy musieli przejść wraz z opiekunami trasę w kierunku Rynku dzierżoniowskiego i po drodze wykonać wiele zadań, związanych z historią miasta. Zespoły trafiły więc pod muzeum, synagogę, pomnik Jana Pawła II, kościół Maryi Matki Kościoła, kościół św. Jerzego, wierzę ciśnień, kino „Zbyszek” oraz Ratusz z pomnikiem Nepomucena. Dzieci musiały również wykonać zadania przygotowane przez panie z Biblioteki Publicznej. Najbardziej wymagające zadanie polegało na wejściu na wieżę ratuszową. Tutaj trzeba było wykazać się nie lada kondycją fizyczną i, jak się okazało, także odwagą. Na wzmocnienie sił, które potrzebne były do powrotu, pospieszył nam z pomocą bar Tościk, racząc zmęczone dzieci pysznymi tostami. Po powrocie uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.


DZIEŃ DIECEZJALNY NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W dniu 29 maja 2018r. grupa młodzieży z Naszego Ośrodka brała udział w XV Dziecezjalnym Dniu Niepełnosprawnych. Obchody tego dnia rozpoczęły się Mszą Świętą w Katedrze Świdnickiej, której przewodniczył J.E Ks. Biskup Ignacy Dec. Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy przemaszerowali do Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy, gdzie rozpoczął się festyn. Osoby niepełnosprawne miały możliwość skorzystania z różnego rodzaju aktywności. Były gry i zabawy, loterie i zmagania sportowe. Dzień był pełen wrażeń. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Szkoły.


XIII Specjalna Olimpiada Sportowa

25 maja 2018 r. 10 uczniów z naszego Ośrodka reprezentowało placówkę w XIII Specjalnej Olimpiadzie Sportowej, zorganizowanej przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Dzierżoniowie.
Uczniowie zmagali się w takich konkurencjach jak: rzut piłką do kosza, ślizgi na kocyku, wyścigi rzędów. W nagrodę za aktywny udział i piękną postawę otrzymaliśmy zestaw do gry rzutnej, który z pewnością wykorzystamy na zajęciach wychowania fizycznego i w zbliżającym się pikniku.


Mistrzostwa Dolnego Śląska Szkół Specjalnych w Lekkiej Atletyce "Sprawni Razem"

24 maja drużyna naszych najlepszych lekkoatletów wzięła udział w kolejnej odsłonie mistrzostw "Sprawni Razem". Zdobyli w sumie 7 medali: trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Najwięcej laurów było związanych z biegami na różnych dystansach.

Liczymy na WAS na następnych zawodach! Gratulacje!!!


MnO

23 maja 2018 r. Zespół Placówek Oświatowych w Strzelinie wraz z Oddziałem PTTK Ziemi Strzelińskiej, zorganizowali XVII Marsz na Orientację. Niemal 4,5km trasę z 12 PK pokonaliśmy w wyznaczonym czasie, zdobywając dodatkowe punkty w konkurencjach towarzyszących. Na mecie (Gromnik 393 m n.p.m.) przywitano uczestników poczęstunkiem, a po powrocie z trasy wszystkich drużyn, ogłoszono wyniki. Nasza reprezentacja zdobyła II miejsce. GRATULUJEMY!


W ZŁOTYM STOKU

W dniu 22 maja 2018 uczniowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dzierżoniowie uczestniczyli w wycieczce do Złotego Stoku. Mieli okazję zwiedzenia Średniowiecznej Osady Górniczej, która składa się urządzeń zbudowanych w skali 1:1. Są one interaktywne, co oznacza, że każdy mógł popracować w kieracie, napełnić wiadro wodą ze studni czy pochodzić w kole deptakowym. Tym sposobem uczniowie poznali działanie maszyn prostych. Później gościliśmy w chacie złotostockiego kata. Najwięcej emocji wzbudziło krzesło, które kat proponował do siedzenia przy komputerze. W dalszej części wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzenia Kopalni Złota i zapoznania się z Podziemną Trasą Turystyczną. Zwiedziliśmy także „Sztolnię Gertrudę”, „Chodnik Śmierci” oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Po wycieczce zostały nam niezapomniane wrażenia.

Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu firmy „Broen” w Dzierżoniowie. Wszyscy uczestnicy serdecznie dziękują za pomoc.


W dniu 22.05.2018r. uczennice naszych szkół brały udział w II Międzyszkolnym Konkursie Piosenki w Świdnicy. Dziewczęta zaprezentowały wysoki poziom umiejętności wokalnych i tanecznych. Zajęłyśmy II miejsce. Należy nadmienić, że w konkursie wzięło udział kilkanaście placówek, więc miejsce II należy uznać za zaszczytne. Dziękujemy za promowanie naszej Placówki.


WIOSNĄ DO ARBORETUM

15.05.2018r. grupa uczniów z klasy I, II, III Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Dzierżoniowie wybrała się na długi spacer na łonie natury do ogrodu botanicznego w Wojsławicach. To baśniowy ogród, gdzie za każdym zakrętem wyłania się ciekawa zielona lub wielobarwna aranżacja roślinna. Mogliśmy przysiąść na ławeczkach w cieniu np. kasztanowca lub położyć się pośrodku zieleni.

To prawda, że bez względu na porę roku warto odwiedzić i zachwycić się różnymi roślinami. Szczególnie polecany jest maj, wiadomo w porze kwitnienia rododendronów.
Zwiedzaliśmy starą część, stale rozbudowywaną i wzbogacaną nowymi nasadzeniami. Oglądaliśmy również pierwszy raz ciekawe Georetum , które jest unikatową atrakcją turystyczno-dydaktyczną będącą pozostałością po wyrobisku w kamieniołomie. Zgromadzono tam skały i minerały z przedgórza sudeckiego. Nasi uczniowie chętnie fotografowali się przy kamiennych owieczkach. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że przyroda potrafi zaskakiwać i warto odkrywać jej piękno.


Pielgrzymka do Wambierzyc

W dniu 11.05.2018r. grupa uczniów z naszego Ośrodka brała udział w V Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Wambierzyc. Powierzyliśmy Matce Bożej wszystkie rodziny naszych uczniów, ale również ich samych oraz ich nauczycieli. Skorzystaliśmy wszyscy z sakramentu pokuty i pojednania, aby z czystymi sercami przyjąć Najświętszy Sakrament. Jak co roku główną częścią pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył J. E. Ks. Biskup Adam Bałabuch. Po bardzo obfitej strawie duchowej posilaliśmy się smacznymi słodkimi bułkami oraz pyszną i gorącą zupą szczawiową. Na zakończenie zwiedziliśmy Sanktuarium, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia i zakupiliśmy pamiątki. Było bardzo owocnie i miło. zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły a potem do domów.


La Gazetta della Buda

W naszej placówce wydawane jest czasopismo "La Gazetta della Buda". W każdym numerze oprócz wiadomości bieżących oraz kalendarium pojawiają się różne tematyczne łamigłówki. Za prawidłowo rozwiązania uczniowie otrzymują nagrody podczas spotkania całej społeczności szkolnej.

Dzieciaki bardzo lubią taką rywalizację i wyjątkowo chętnie rozwiązują zadania logiczne. W ten sposób wzmacniają poczucie własnej wartości i rozwijają swoje możliwości intelektualne.


Turniej gier stolikowych

Na przełomie kwietnia i maja w naszym Ośrodku odbywał się turniej gier stolikowych. Uczestniczyła w tym wydarzeniu prawie cała społeczność szkolna. Zmagania przebiegały w kategoriach: BINGO, MEMORY, PUZZLE, BYSTRE OCZKO i REMIK LICZBOWY. Spośród graczy zostali wyłonieni laureaci z najlepszymi wynikami i to oni zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami.

Nasi uczniowie bardzo lubią gry stolikowe, które rozwijają ich potencjał i, przede wszystkim, przynoszą im ogromne zadowolenie. A naprawdę dają radę! Brawo Wy!!!


Mistrzostwa województwa dolnośląskiego w piłce nożnej

25 kwietnia 2018 nasza wspaniała drużyna piłkarska wybrała się wraz z trenerem - p. Andrzejem Flisem do Wąsosza na Mistrzostwa województwa dolnośląskiego w piłce nożnej chłopców "Sprawni razem". Cieszymy się ogromnie, ponieważ spośród wielu drużyn całego województwa dolnośląskiego nasi zdobyli III miejsce. Wrócili z pucharem i nagrodami oraz z uśmiechami na twarzach!

Drużyna w składzie: Krystian Kucia, Gracjan Małolepszy, Szymon Lipiński - kapitan, Damian Nowiński, Damian Komorowicz, Tomasz Szot. Gratulujemy!!!


KONFERENCJA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy po raz trzeci organizuje obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Cel, jaki nam przyświeca, to przybliżenie społeczności lokalnej zagadnienia autyzmu, a także uświadomienie szerokiemu gronu odbiorców problemów i trudności, na jakie napotykają w codziennym życiu osoby dotknięte autyzmem.

W naszym otoczeniu coraz częściej spotykamy osoby z autyzmem: dzieci, nastolatków, dorosłych. Jak wygląda ich świat, jak funkcjonują, jak sobie radzą w świecie, w którym coraz trudniej jest się odnaleźć osobom zdrowym, bez żadnych dysfunkcji? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, stąd pomysł na konferencję i wzajemną wymianę doświadczeń.

Korzystając z wypowiedzi Joanny Grochowskiej:
Autyzm i zespół Aspergera to coraz powszechniej występujące zaburzenia rozwoju dziecka. Z roku na rok liczba dzieci z diagnozą spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) rośnie. Ze względu na problemy w porozumiewaniu się, rozwoju społecznym, a także odmienny sposób przetwarzania informacji, dzieci i młodzież z autyzmem stanowią wielkie wyzwanie dla systemu oświaty.
W efekcie pojawiających się trudności pomimo obowiązujących przepisów prawa oświatowego, uczniowie z autyzmem często nie mają zapewnionego, odpowiedniego kształcenia, dostosowanego do swoich zdolności i możliwości psychofizycznych. Uczniowie ci często realizują obowiązek szkolny w formie nauczania indywidualnego, co w konsekwencji prowadzi do jeszcze większej ich izolacji i niewykorzystania tkwiącego w nich potencjału.


TVSUDECKA.PL


Konfrontacje artystyczne

11.04.2018r. grupa naszych uczennic brała udział w Konfrontacjach Artystycznych Szkół Specjalnych w Strzegomiu. Dziewczęta prezentowały dwa tańce i cztery utwory wokalne. Konfrontacje nie mają charakteru konkursowego, co z pewnością wpływa świetnie na atmosferę. Było dużo dobrej zabawy. nie zabrakło też łez wzruszenia. Tegoroczne Konfrontacje są już 40. Dlatego był urodzinowy tort i wiele innych atrakcji. Uczennice miały możliwość zawarcia nowych znajomości i odświeżenia już istniejących. Mamy nadzieję że w przyszłym roku nic nam nie przeszkodzi i będziemy mogli znowu się spotkać.


XXIX Wojewódzki Konkurs Recytatorski Placówek Specjalnych

26 marca uczennica klasy I Szkoły Branżowej Leokadia Pośpiech reprezentowała nasz Ośrodek w XXIX Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Placówek Specjalnych w Wałbrzychu, gdzie w przepiękny sposób zaprezentowała utwór Mariana Sworznia „Chłopcy z kopalni Wujek”. Jury doceniło uczestniczkę, przyznając jej wyróżnienie. Gratulujemy i jesteśmy jak zwykle dumni.


SEROWARNIA

22 marca 2018 uczniowie szkoły branżowej, zawodowej i przysposabiającej do pracy uczestniczyli w warsztatach warzenia sera z mleka krowiego. Podczas zajęć przeszli proces wytwórczy, wykonując własną porcję sera. Po zajęciach gospodarze podjęli nas śniadaniem z naturalnymi produktami wytwarzanymi na miejscu.


KONKURS KARAOKE

21.03.2018r. grupa uczniów z naszego Ośrodka wzięła udział w VI edycji Konkursu Karaoke w Skoroszowicach. Sympatycznie i miło witaliśmy wiosnę z zimową aurą. Ania Jeżewska zajęła w konkursie II miejsce. Każdy uczestnik otrzymał czekoladę. Były łzy szczęścia ale także łzy zawodu. Uczniowie mieli okazję nawiązać nowe i podtrzymać istniejące znajomości.


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W dniu 20 marca 2018r. w SOSW w Dzierżoniowie odbył się Rekolekcyjny Dzień Skupienia dla uczniów naszych szkół. Podobnie jak w roku ubiegłym miał on charakter projektu. Przez czas Wielkiego Postu uczniowie przygotowywali się do tego niezwykłego dnia. W tym roku tematem przewodnim były przypowieści Pana Jezusa. Każda klasa przygotowywała jedną przypowieść, aby przedstawić ją wszystkim uczniom. Nie zabrakło również śpiewu, modlitwy i zadań do wykonania dla każdej klasy. Naukę rekolekcyjną głosił Ojciec Tarsycjusz zaproszony przez Księdza Proboszcza Krzysztofa Ambrożeja. Dziękujemy naszemu Księdzu Proboszczowi za pomoc w przeżyciu duchowym tego niezwykłego dnia.


WIRTUALNE PLANETARIUM

Zaprosiliśmy do placówki planetarium. Pasjonaci z Atomic Atelier przygotowali wirtualny pokaz. Podczas zajęć uczniowie poznali zjawisko zanieczyszczenia światłem, oglądali gwiazdozbiory na nocnym niebie, obserwowali start rakiety kosmicznej, by w końcu pospacerować po Marsie. Dziękujemy Państwu Joannie Więckowskiej i Jackowi Jankowskiemu z Atomic Atelier za przygotowanie fantastycznych zajęć w planetarium.

Pokaz był możliwy dzięki wsparciu Stowarzyszenia "POMOST" w Dzierżoniowie


DZIEŃ OTWARTY

16 marca 2018 w naszym Ośrodku odbył się dzień otwarty, podczas którego zaproszeni goście - Rodzice i Uczniowie - mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki. Przygotowaliśmy dla nich prezentację, przedstawiającą najważniejsze obszary działalności Ośrodka, a następnie odwiedzający mieli możliwość zobaczyć rożne rodzaje zajęć edukacyjnych i terapeutycznych. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów, a zainteresowani Rodzice mogli porozmawiać z nauczycielami i specjalistami z naszego Ośrodka.


"W świecie baśni i mitów"

14 marca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu pod hasłem "W świecie baśni i mitów" w gościnnych progach zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 3 w Dzierżoniowie. Grupa uczniów obejrzała pantomimę w wykonaniu uczniów klas gimnazjalnych pod tytułem "Mit o Syzyfie". Nasi podopieczni z przyjemnością przypomnieli sobie tę opowieść. Następnie udaliśmy się do biblioteki szkolnej na quiz wiedzy i mitach i baśniach. Dzieciaki wykazały się naprawdę wielką wiedzą, z czego obie panie opiekunki były nadzwyczaj dumne. Miłym prezentem okazały się być zakładki do książek robione przez uczniów "trójki".

Dziękujemy bardzo za zaproszenie! Było nam ogromnie miło!


BABY, ACH TE BABY!!!

Pod takim hasłem z okazji "Dnia Kobiet" odbyła się szkolna uroczystość.
Część artystyczna w wykonaniu uczniów, głównie płci męskiej, zabrała nas w podróż poprzez różne epoki i klimaty. I tak rozpoczęliśmy od Adama i Ewy, poprzez czasy pierwotne, starożytność, krainę Apaczy, a skończyliśmy na współczesności. Uczniowie w inscenizacjach, w sposób szczególny oddali hołd kobietom, dziękując im za to, że są nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Występ okraszony był ciekawym podkładem muzycznym i prezentacja multimedialną ukazującą znamienite kobiety. Pod koniec spotkania ogłoszono wyniki konkursu na najsympatyczniejszą koleżankę. Wszystkie Panie i uczennice zostały obdarowane kwiatami i słodyczami.


W PARKU TRAMPOLIN

6 marca 2018 r. 12-osobowa grupa uczniów pojechała do parku trampolin we Wrocławiu. Zajęcia miały charakter sportowo - rekreacyjny, podczas których młodzież wykonywała ćwiczenia ruchowe, figury akrobatyczne, a przede wszystkim korzystała z możliwości swobodnej zabawy na trampolinach.


SUKCESY RECYTATORSKIE

Za nami XVII Regionalny Konkurs Recytatorski w Świebodzicach. 2 marca 2018 r. wróciliśmy do Ośrodka z wieloma tarczami, ponieważ Leokadia Pośpiech rozbiła bank nagród, zdobywając I miejsce w kategorii szkół zawodowych i awansując do etapu wojewódzkiego, otrzymała również Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Pana Piotra Zalewskiego - Radnego Rady Powiatu Świdnickiego oraz Nagrodę Specjalną przyznaną przez Panią Teresę Kożuchowicz - małżonkę Burmistrza Miasta Świebodzic. Jakub Nuckowski zajął II miejsce oraz otrzymał Nagrodę Specjalną z rąk Pani Teresy Kożuchowicz, Sandra Migas II miejsce, a Kajetan Sadło nagrodę za udział. Wszystkim gratulujemy i jesteśmy dumni.


SZKOLNY TURNIEJ PIŁKI HALOWEJ

26 lutego 2018 r. w naszej Placówce odbył się Turniej halowej piłki nożnej chłopców i dziewcząt. Spośród chłopców wyłoniono trzy zespoły, a spośród dziewcząt dwa. Rywalizacja przyniosła wiele emocji, ale przebiegała w przyjaznej atmosferze, z zachowaniem zasad fair play. Oto lokaty uzyskane przez poszczególne zespoły:
CHŁOPCY
I miejsce: Gracjan Małolepszy, Mateusz Kawalec, Szymon Lipiński
II miejsce: Krystian Kucia, Adrian Blesmanowicz, Krystian Ginter
III miejsce: Tomasz Szot, Damian Komorowicz, Oskar Januszkiewicz, Kamil Miś – rezerwowy
DZIEWCZĘTA
I miejsce: Milena Deptuła, Roksana Julkowska, Natalia Tuła
II miejsce: Anna Jeżewska, Leokadia Pośpiech, Katarzyna Zagórska


WYJŚCIE DO BIBLIOTEKI

W piątek, 23 lutego, grupka naszych uczniów odwiedziła zaprzyjaźnioną bibliotekę szkolną w SP nr 3. Pani Iza zaproponowała zajęcia pod hasłem "Sposób na nudę". Dzieciaki proponowały różne możliwości spędzania czasu bez używania prądu. Najwięcej pomysłów związanych było z grami stolikowymi i zabawami na dworze. Pomysły naszych podopiecznych pokrywały się z pomysłami uczennic zaprzyjaźnionej SP 3. Zajęcia były bardzo sympatyczne. Następnym razem zapraszamy do nas!

 


SZUKAMY ZIMY

Choć zimy u nas jak na lekarstwo, to uczniowie w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dzierżoniowie próbują ją przywołać na różnych zajęciach. Począwszy od dekoracji, przez sporty zimowe, a skończywszy na zajęciach kształtujących kreatywność. Zajęcia te, mają na celu wszechstronny rozwój uczniów, jak również pobudzenie wszystkich zmysłów. Najmłodsze dzieciaki ulepiły bałwana z.... naleśników. Przyozdobiły śniegiem z bitej śmietany i różnymi smakołykami. Bałwany nie dość, że piękne były bardzo smaczne.


Zabawa karnawałowa

8 lutego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dzierżoniowie odbyła się zabawa karnawałowa . W tym roku przypadła ona w Tłusty Czwartek, więc tradycyjnie, dzięki wsparciu Stowarzyszenia Pomost, każdy uczeń naszej szkoły mógł zjeść smacznego pączka. W trakcie zabawy miały miejsce ciekawe konkursy, w których można było wygrać słodkie nagrody. Na sali podczas pląsów wszyscy bawili się wesoło,a uśmiechy nie znikały z twarzy uczestników. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Kolejny bal karnawałowy za rok!


Międzyszkolny Turniej Mikołajkowo-Świąteczny

14 grudnia 2017 mieliśmy niewątpliwą przyjemność gościć w naszych progach reprezentantów zaprzyjaźnionych szkół na Międzyszkolnym Turnieju Mikołajkowo-Świątecznym. Cykliczne już spotkanie przebiegło we wspaniałej, przyjaznej atmosferze, pełnej świątecznej magii. Występ naszego zespołu wokalnego wprowadził wszystkich w zaczarowany klimat, po czym drużyny przystąpiły do rywalizacji. Zmagania teoretyczne poprzedzane były zadaniami sprawnościowymi i przeplatane konkurencjami plastycznymi i muzycznymi. Nikt nie miał czasu się nudzić, a uśmiechnięte buzie jasno mówiły, że było bardzo fajnie! Wszyscy uczestnicy spisali się na medal i zostali obdarowani dyplomami i nagrodami zakupionymi dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego.

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy za rok!


Warsztaty ozdób świątecznych dla rodziców

W tym roku rodzice, którzy przyjęli zaproszenie na warsztaty mieli okazję (wspólnie ze swoimi pociechami) wykonać aniołki w stylu lekko rustykalnym. 14 grudnia inwencja twórcza nie miała granic. Anioły robione z podobnych materiałów okazały się przeróżne, pojawił się nawet anioł "indiański" z piórami we włosach ;). W ciepłej atmosferze spędziliśmy przyjemne popołudnie, a dzieci miały okazję zrobić coś wspólnie z mamą czy tatą w tym zabieganym przedświątecznym czasie.


MISTRZOSTWA W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT

Były to już 8 mistrzostwa w piłce nożnej organizowane dla dziewcząt z dolnośląskich placówek specjalnych. 8 grudnia w zawodach wzięły udział 4 drużyny. Ostateczne wyniki są następujące: 1 m. SOSW Dzierżoniów, 2 m. SOSW nr 11 Wrocław, 3 m. SOSW Oleśnica, 4 m. ZSS Oława.

Gratulujemy naszym zawodniczkom wspaniałego sukcesu!


Paraolimpiada Mikołajkowa

7 grudnia reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XIII Paraolimpiadzie Powiatowej organizowanej przez Przedszkole Publiczne Nr 2 w Dzierżoniowie. Nasi uczniowie pokazali swoje umiejętności oraz w rywalizacji odsłonili swoje najlepsze strony. Cała uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie wrócili ze złotymi medalami i ciekawymi nagrodami. Była to kolejna możliwość zaprezentowania na zewnątrz postępów w sferze fizycznej i społecznej naszych uczniów.


SUKCES WYCHOWANEK W KONKURSIE PLASTYCZNYM

7 grudnia 2017 dwie wychowanki grup wychowawczych - Leokadia Pośpiech i Roksana Julkowska w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka wzięły udział w Konferencji podsumowującej projekt „Nie jestem inny, nie jestem gorszy” organizowany przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Bielawie. Konferencja odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bielawie. Głównym celem projektu było ukształtowanie postaw otwartości i akceptacji dla inności, szanowania praw człowieka i uznania, że wszyscy rodzimy się wolni i równi oraz, że nie możemy dyskryminować innych z żadnego powodu.
W związku z powyższym dziewczęta przygotowywały dwie prace plastyczne na konkurs ”Akceptuj mnie, mimo że jestem inny”. Z zapałem i zaangażowaniem przygotowały prace, które zostały docenione i nagrodzone.
Roksana Julkowska zdobyła II miejsce natomiast Lodzi Pośpiech przypadło wyróżnienie. Dziewczęta otrzymały akcesoria multimedialne oraz dyplomy.

Dziewczęta mogły także posłuchać wykładu dr Tomasza Bilickiego na temat ”Tolerancja dla inności”, a treścią wykładu było wyjaśnienie pojęć takich jak: tolerancja, dyskryminacja, mowa nienawiści, stalking czy wykluczenie społeczne. Podsumowaniem wykładu były propozycja zmian w swoim zachowaniu, które można wprowadzić natychmiast takich jak: nie używać mowy nienawiści, wzmacniać swoją samoocenę i tożsamość, animować działania pomocowe, być ambasadorem zmiany itp. Korzyści z udziału w tym wydarzeniu uznajemy za bardzo ważne i pożyteczne, wzbogacające proces wychowawczy o najważniejsze w kontaktach rówieśniczych zasady postępowania zgodnego z duchem tolerancji i otwartości na innych.


Mikołaj z psem

6 grudnia nasz Ośrodek odwiedzili szczególni goście: święty Mikołaj w asyście pani Alicji Hromady - dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego. Celem wizyty było obdarowanie prezentami wszystkich bardzo grzecznych, grzecznych i troszkę mniej grzecznych uczniów i wychowanków naszej Placówki. W podziękowaniu uczniowie zaśpiewali piękną piosenkę o Mikołaju, a otrzymane prezenty dodały im sił i energii do udziału w turnieju mikołajkowym z psem. Wszyscy uczniowie dali z siebie 100% w sportowych zmaganiach, dzięki czemu otrzymali dodatkową szansę na atrakcyjne nagrody.

Nauczyciele też otrzymali wspaniały prezent mikołajkowy - uśmiech na twarzach uczniów sprawił nam największą radość.


ANDRZEJKI

30 listopada 2017 w naszej szkole miała miejsce świetna zabawa z okazji "Andrzejek". Wszyscy bawili się mniej lub bardziej wesoło. Tradycji również stało się zadość - tzw. "wróżby andrzejkowe" przygotowały wszystkie zespoły klasowe. Śmiechu było co nie miara, gdy okazywało się, że ktoś zostanie kierowcą kombajnu albo baletnicą teatru "Bolszoj", a za męża pojmie Bonifacego lub Atanazego. Takie wróżby z przymrużeniem oka dopełniły imprezę, aż żal było ją kończyć...

Andrzejki w grupach wychowawczych

Święty Andrzej jest patronem miłości oraz zamążpójścia, zatem Andrzejki są okazją dla młodych ludzi do poznania swojej przyszłości. W ten dzień możemy się dowiedzieć kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu, jakie imię będzie nosił nasz wybranek, kim będziemy w przyszłości itp.
Było lanie wosku, wróżenie z butów, przepowiednie kto kim zostanie w przyszłości, jak będzie miał na imię wybranek serca itp. Wystarczyło mieć pozytywne nastawienie, uruchomić wyobraźnię, by dobrze się bawić. Było przy tym dużo śmiechu. Niektórzy nie byli zadowoleni z tego co chciał im zesłać los, ale wszyscy wiedzieli, że to tylko zabawa więc humory dopisywały. Tego wieczoru były też występy wokalne, taneczne, zabawy sprawnościowe przy muzyce i wiele innych atrakcji. Można było skosztować własnoręcznie przygotowanych wypieków i deserów. W miłej atmosferze szybko mijał czas. Liczymy, że następne wspólne spotkanie będzie równie udane.


XIX OTWARTY DOLNOŚLĄSKI TURNIEJ WARCABOWY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

28 listopada 2017r. grupa naszych najlepszych warcabistów pojechała do Świebodzic na turniej warcabowy. Placówkę reprezentowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Drużynowo zajęliśmy 4 miejsce, a indywidualnie Dominika Bednarz zdobyła, dzięki swoim umiejętnościom i dobremu myśleniu, miejsce 3.

Gratulujemy dobrej, sportowej postawy!


Warsztaty artystyczne

28 listopada 2017 r. nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach artystycznych o tematyce świątecznej, w Środowiskowym Domu Samopomocy.

Spotkanie było bardzo sympatyczne, powstało wiele pięknych choinek. Radosny czas tworzenia przybliżył nas do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


V Przegląd Piosenki Religijnej

W dniu 15 listopada 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Dzierżoniowie odbył się V Przegląd Piosenki Religijnej „Za rękę z Jezusem”. Przegląd skierowany był do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Wzięło w nim udział sześć placówek oświatowych z terenu powiatu i regionu. W ramach przeglądu wykonawcy solo i zespołowo prezentowali przygotowane utwory muzyczne. Kolejną część spotkania stanowiły warsztaty taneczne, muzyczne i plastyczne, w czasie których wykonywano piękne różańce z gotowych elementów. Na zakończenie wszyscy wykonawcy otrzymali drobne upominki. Uroczystość uświetnił swoją obecnością ks. Krzysztof Ambrożej - proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Dzierżoniowie. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na spotkanie w przyszłym roku.


DOLNOŚLĄSKIE MISTRZOSTWA W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW "SPRAWNI RAZEM"

14.11.2017 drużyna naszych najlepszych piłkarzy pojechała do Oławy, aby wziąć udział w DOLNOŚLĄSKICH MISTRZOSTWACH SZKÓŁ SPECJALNYCH I SOSW W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW "SPRAWNI RAZEM". Zawody zakończyły się dla nas całkiem pomyślnie, nasi chłopcy zajęli III miejsce i wrócili do Dzierżoniowa z pucharem.

Gratulujemy i życzymy kolejnych udanych startów!


Urodziny Ojczyzny

Polska, podobnie jak każdy z nas, co roku obchodzi swoje urodziny. Świętujemy je w dniu 11 listopada, na pamiątkę odzyskania niepodległości. Ten radosny dzień warto spędzić wyjątkowo. Tak też było 9 listopada 2017 roku w naszym Ośrodku.
Na niecodzienne urodziny Ojczyzny uczniów, rodziców i nauczycieli zaprosiła pani Wiesława Rychter - pomysłodawczyni projektu. Każdy z gości został obdarowany przepięknym kotylionem, wykonanym przez uczniów pod kierunkiem pani Moniki Szczypki. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu i prezentacji krótkiego filmu pokazującego drogę Polski do niepodległości.
Uczniowie wszystkich klas przygotowali dla dostojnej Jubilatki prezenty: zatańczyli poloneza, zaprezentowali wiersze, pieśni oraz układ choreograficzny ze wstęgami. Wszystkie prezenty były wspaniałe.

Na zakończenie uroczystości wspólnie zaśpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

To jednak nie koniec urodzin. Ciąg dalszy miał miejsce w klasach, gdzie, jak podczas każdych urodzin, świętowano przy ciastku i herbacie.

Tradycją Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dzierżoniowie stały się już odwiedziny z okazji Święta Niepodległości w najważniejszych instytucjach Dzierżoniowa. Grupa uczniów pod opieką pani Moniki Szczypki wręczyła własnoręcznie wykonane symboliczne kotyliony w Starostwie Powiatowym, Wydziale Edukacji i Kultury Starostwa, Burmistrzom Miasta Dzierżoniowa, w Urzędzie Miasta, Komendzie Policji, Bibliotece Miejskiej oraz DOK-u.

Kochana Ojczyzno. Wszystkiego najlepszego!


Na lodowisku

8 listopada, korzystając ze środków Grantu Oświatowego, mogliśmy zaproponować naszym wychowankom atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego.

Jazda na łyżwach to jeden ze sportów, który świetnie wpływa na sylwetkę, kondycję, rozwija koordynację ruchową, dotlenia organizm. Uczniowie przebywający w grupach wychowawczych z tą dyscypliną sportu mieli już do czynienia wcześniej. Nie dziwi więc radość z jaką przyjęli możliwość wyjazdów na lodowisko w tym roku szkolnym. Niektórzy mogą się pochwalić umiejętnościami na zupełnie przyzwoitym poziomie. Nie ma w tym nic dziwnego patrząc na zaangażowanie i radość z jaką podejmują nowe wyzwania i pokonują przeciwności.

Mamy nadzieję, że zapał nie osłabnie, bo nic tak nie mobilizuje jak widoczne postępy. Widząc zainteresowanie wyjazdami na lodowisko planujemy już kolejne.


Zajęcia kształtujące kreatywność

Uczniowie klas SPP na zajęciach kształtujących kreatywność rozwijają wyobraźnię i zdolności oraz odkrywają własne możliwości twórcze. Dzięki takim zajęciom oprócz usprawniania wielu funkcji również (a może przede wszystkim) budują pozytywny swój obraz i wiedzą już, że potrafią robić piękne ozdoby oraz potrafią organizować sobie swój wolny czas. To niezwykle ważny element pracy z młodzieżą z dysfunkcjami. Tym razem wykonywali piękne jesienne wieńce.


II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „ OMNIBUS”

W środę, 25 października 2017 w naszym Ośrodku odbyła się tegoroczna edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy „OMNIBUS”.

W szranki o tytuł najbardziej wszechstronnej drużyny stanęli przedstawiciele czterech Ośrodków Szkolno – Wychowawczych: z Piławy Górnej, Strzegomia, Ząbkowic Śląskich i Dzierżoniowa. Reprezentanci szkół zmagali się z zadaniami przyrodniczo-matematycznymi, humanistycznymi, artystycznymi i sprawnościowymi.

Dodatkową atrakcją tegorocznego spotkania był pokaz doświadczeń chemicznych dotyczących gęstości cieczy, przeprowadzony przez panią Joannę Więckowską – doktorantkę Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej w Zakładzie Chemii Fizycznej i Kwantowej. W pozakonkursowych zmaganiach drużyny także przeprowadziły eksperyment, tworząc wielobarwną tęczę z cieczy o różnej gęstości.

Konkurs przebiegał w miłej atmosferze, a wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami. W tegorocznej edycji najlepsza okazała się drużyna ze Strzegomia i to ona zdobyła tytuł OMNIBUSA 2017. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i upominki oraz zestawy gier dla placówek.

Liczymy na spotkanie i rewanż w przyszłym roku.


Przygoda z harcerzami

Odnowiliśmy w tym roku szkolnym współpracę z Hufcem Ziemi Dzierżoniowskiej. Po tak udanych spotkaniach w grupach wychowawczych w ubiegłym roku zatęskniliśmy za wspólnymi zajęciami integracyjnymi. Harcerze chętnie na to przystali. Wspólnie przygotowaliśmy plan działania na ten semestr. Harcerze przedstawili swoje pomysły i oto już 24 października gościliśmy hm. Krystynę Waś, pwd. Karolinę Waś i harcerzy. Spotkanie rozpoczęło się w zabawny sposób. Z rolki papieru toaletowego każdy urwał kawałek i przedstawiając się musiał mówić tak długo dopóki nie zwinie papieru. Było przy tym wiele śmiechu , ale dowiedzieliśmy się sporo o sobie. Harcerze bawili się z naszymi wychowankami w szyfrowanie i rozkodowywanie szyfrów - wymagało to dużej koncentracji, ale się udało.

Podczas nauki wiązania węzłów było już znacznie trudniej. Choć harcerze demonstrowali każdy kolejny ruch, nie wszyscy nadążali. Mimo to wszyscy już wiedzą jak wygląda węzeł ratowniczy, płaski, prosty i kiedy mogą nam się przydać.

Na koniec przy akompaniamencie gitary wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę "Bieszczadzki trakt".

Dziękujemy harcerzom, bo świetnie się bawiliśmy i zapraszamy do nas ponownie.


XIII Międzyszkolny Konkurs o Zdrowiu

18 października 2017 roku reprezentacja naszego Ośrodka wzięła udział w XIII Międzyszkolnym Konkursie o Zdrowiu, który odbył się w Piławie Górnej. Nasi podopieczni walczyli dzielnie, popisali się dużą znajomością zagadnień z dziedziny zdrowego stylu życia oraz przygotowali świetny występ prezentujący książkę kucharską "Zdrowe posiłki dobre jak malinki". Książka została wydana przez Koło Młodego Kuchcika działające w naszej placówce i prezentowała przepisy realizowane w czasie zajęć kulinarnych. Występ i książka bardzo się podobały, a konkursowicze wrócili uśmiechnięci z dyplomem i drobnymi upominkami.


KURS PIERWSZEJ POMOCY

17 października uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia nr 3 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 uczestniczyli w certyfikowanym Kursie Pierwszej Pomocy. Pomysłodawcą i organizatorem był Pan Rafał Szafrański z UNISON RESCUE TEAM w Dzierżoniowie. Zajęcia podzielone były na część teoretyczną i praktyczną. Szczególnie wartościowe były ćwiczenia pozorowanych zdarzeń z użyciem fantomów i manekina, prowadzone przez ratowników z MEDEVAC, podczas których uczestnicy uczyli się prawidłowych reakcji na zdarzenie, właściwego postępowania wobec poszkodowanego, oswajali się z napięciem powstającym w sytuacjach stresowych.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W czwartek, 12 października, w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Święta Edukacji. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie i pracownicy Placówki. W trakcie uroczystości pani dyrektor Bożena Karasek podziękowała za wytężoną pracę oraz wręczyła nagrody wyróżniającym się pracownikom. Oprawę artystyczną przygotowała klasa I Szkoły Branżowej pod kierunkiem wychowawcy - pana Aleksandra Fulary. Uczniowie w ciekawy sposób przypomnieli wszystkim historię różnorodnych pomocy naukowych, m. in. liniuszka, kałamarza czy liczydła. Z okazji święta nie zabrakło także życzeń i laurek od uczniów.


INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA DOLNEGO ŚLĄSKA W JESIENNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH "SPRAWNI RAZEM"

10 października 2017 r. 7-osobowa grupa naszych biegaczy wzięła udział w mistrzostwach w biegach przełajowych, które odbyły się w Oleśnicy. Zawodnicy dzielnie walczyli o jak najwyższe pozycje, ale jedynie Krystianowi Kucia udało się zdobyć srebrny medal i tytuł wicemistrza Dolnego Śląska. Pozostali biegacze i biegaczki uplasowali się na dalszych miejscach, dwie osoby w pierwszej dziesiątce.
Wszystkim gratulujemy woli walki, a najlepszym wysokich pozycji w rankingu!


SPRAWDZALIŚMY WZROK

Dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Brejnak z Zakładu Optyki Okularowej w Dzierżoniowie 15 uczniów naszej Placówki wzięło udział w bezpłatnych przesiewowych badaniach optometrystycznych, które pozwoliły na zdiagnozowanie wad wzroku u dzieci. Za okazaną pomoc i życzliwość składamy serdeczne podziękowania.


SPOTKANIE Z POLICJĄ

W dniu 9 października 2017r. funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej w Dzierżoniowie poprowadzili zajęcia dla naszych uczniów dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze


NA CERAMICE

Rozpoczął się kolejny rok szkolny a wraz z nim, nasi wychowankowie mają możliwość kontynuowania zajęć ceramicznych w DOK-U.

Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na nasze dzieci. Wycisza, uczy skupienia, cierpliwości i koncentracji. Znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Swobodne ugniatanie, ściskanie, wałkowanie świetnie wpływa na rozwój małej motoryki – tak ważnej dla pisania, rysowania, trzymania przedmiotów, wycinania. Dzieciaki rozwijają swoją wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a poza tym, a może przede wszystkim, jest wspaniałą zabawą dla wszystkich.
Gliniarnia to miejsce, gdzie za dotknięciem dziecięcych dłoni, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, bezkształtne kawałki gliny ożywają jako anioły konie, smoki, dinozaury i inne cudeńka.


W STAJNI PODOLIN

29 września grupka przedstawicieli społeczności uczniowskiej wzięła udział w wycieczce do Podolina do stadniny koni. Dzieci miały okazję podziwiać i pogłaskać koniki, zwiedzić stajnię oraz przejechać się wierzchem. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i naturalnie chcą częściej odwiedzać to urocze miejsce.


DZIEŃ CHŁOPAKA

28 września na sali gimnastycznej obchodzony był uroczyście Dzień Chłopaka. Uczniowie uczestniczyli w zabawie tanecznej przerywanej konkursami ze słodkimi nagrodami. Całą uroczystość rozpoczęło chóralne odśpiewanie przez dziewczynki STO LAT wszystkim przedstawicielom płci silniejszej ;)


NA KRĘGIELNI

Każdy wie, że sport to zdrowie a w zdrowym ciele, zdrowy duch
W związku ze starym porzekadłem postanowiliśmy zadbać o własną tężyznę. W sobotę 23 września 2017 wychowankowie grup wychowawczych wybrali się na kręgielnię przy klubie HiLife. To zupełnie nowa dla nas dyscyplina sportu, lecz bardzo wciągająca. Niektórzy z wychowanków po raz pierwszy grali w prawdziwe kręgle. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem przewracało się coraz więcej kręgli a na tablicy przy imionach dzieci pojawiały się kolejne punkty. Głównym celem i założeniem wyjścia było poznanie nowej, dotychczas nieznanej większości wychowanków, alternatywnej formy spędzania czasu wolnego. Ponadto doskonalili umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Gra w kręgle uczy dyscypliny oraz koncentracji. Wychowankowie mogli nauczyć się zasad gry opartych na uczciwej rywalizacji, oraz rozwijali umiejętności związane z osiąganiem celu.

Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą, na brak emocji nie mogliśmy narzekać. Niektórzy z podopiecznych mogą pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami dzięki czemu wzmocnili swoje poczucie wartości i zaszczepili w sobie chęć powrotu na kręgielnię. Zadowoleni opuściliśmy tor z jednogłośna obietnicą, że jeszcze tam wrócimy.


ZAJĘCIA KULINARNE

Systematycznie w naszym Ośrodku odbywają się zajęcia kulinarne, które wprawiają dzieciaki do aktywnego uczestnictwa w życiu domowym. Nawet najmłodsi obierają, kroją, wycinają i mieszają zdrowe i smaczne potrawy. Tego typu zajęcia nie dość, że mocno usprawniają wszelakie umiejętności i uczą zdrowego stylu życia, to jeszcze kończą się konsumpcją i wielkim zadowoleniem uczniów. Wszyscy uwielbiają zajęcia w naszej szkolnej kuchence!


WYCIECZKA W GÓRY SOWIE

15 września 2017 roku kilka zespołów klasowych wyjechało na wycieczkę w nasze góry, gdzie oprócz przyjemnego spaceru, wszyscy mogli upiec kiełbaskę i posilić się nią w świetnym i zgranym towarzystwie. Pogoda dopisała (a to nie takie oczywiste w tym roku), a uśmiechnięte buzie dzieciaków cieszyły wszystkich dorosłych uczestników wyjścia.


MAŁY FESTIWAL "TY I JA"

Po raz kolejny odwiedziliśmy Miejski Ośrodek Kultury i Bibliotekę w Piławie Górnej. Odbyła się tam 6 edycja Małego Festiwalu Filmowego "TY i JA", hasłem przewodnim tym razem było: "Życie można zacząć wiele razy". Z naszego Ośrodka w tym ciekawym wydarzeniu uczestniczyła 12-osobowa grupa starszych uczniów. Dziękujemy za możliwość obejrzenia filmów!


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

4 września 2017 roku wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski rozpoczęliśmy uroczyście rok szkolny 2017/2018. Pani dyrektor powitała uczniów i ich rodziców oraz życzyła wszystkim przyjemnej i owocnej pracy.
Do wakacji czas upłynie szybko!


RODZICE

Masz pytania?
Przyjdź do nas!

Organizujemy indywidualne spotkania specjalistów z rodzicami i opiekunami, prezentujące ofertę Placówki, pomagające w podjęciu decyzji o wyborze szkoły dla Państwa dziecka

NABÓR DLA UCZNIÓW
ZE SPEKTRUM AUTYZMU

WCZESNE
WSPOMAGANIE ROZWOJU

 


Ochrona osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych