KRONIKA GALERIA ORGANIZACJA KONTAKT STOWARZYSZENIE
KRONIKA 2017/2018

KRONIKA 2016/2017

KRONIKA 2015/2016

KRONIKA WYDARZEŃ 2016/2017


CZERWIEC 2017


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

23 czerwca 2017 r. zakończyliśmy zajęcia edukacyjne. Uroczystość zaszczyciła obecnością pani Alicja Hromada, dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, która wręczyła wyróżniającym się uczniom nagrody w ramach powiatowego programu stypendialnego. Najlepsi uczniowie otrzymali także nagrody książkowe, a wszyscy słodkie upominki. Na ostatnim tegorocznym apelu pożegnaliśmy wieloletnią nauczycielkę naszej Placówki - panią Elżbietę Beśkę, która udała się na zasłużoną emeryturę. Przed nami długo wyczekiwane wakacje, więc życzymy wszystkim udanego wypoczynku!


40 LAT MINĘŁO ...

7 czerwca 2017 w naszym Ośrodku odbyła się uroczystość 40-lecia istnienia Placówki.

Do wydarzenia przygotowywaliśmy się przez ostatnie kilka miesięcy, przeglądając stare kroniki szkolne i internatowe, przeprowadzając wywiady z wieloletnimi pracownikami Ośrodka, odwiedzając dawną siedzibę, czyli pałac Sandreckich. Uczniowie byli bardzo zaangażowani - wykonywali tablice pamiątkowe, plakaty związane ze szkołą, współredagowali specjalny, jubileuszowy numer gazetki szkolnej.


GALERIA

Uroczystość 40-lecia rozpoczęła się Mszą świętą, którą odprawił ks. Krzysztof Ambrożej. Natomiast w części oficjalnej znalazła się prezentacja multimedialna, przedstawiająca historię Ośrodka oraz to, czym Placówka żyje obecnie. Gościom bardzo podobały się także występy wokalne i taneczne naszych uczniów oraz niecodzienny pokaz mody szkolnej. Całość programu artystycznego dopełnił krótki koncert kadry pedagogicznej.


GALERIA

W pięknym dniu Jubileuszu świętowali z nami między innymi: przedstawiciele władz Powiatu Dzierżoniowskiego oraz miasta Dzierżoniowa, dyrektorzy szkół powiatowych, rodzice, emerytowani pracownicy Ośrodka, absolwenci oraz przyjaciele, wspierający naszą Placówkę.


GALERIA


TRÓJBÓJ SPORTOWY

6.06.2017 drużyna reprezentująca nasz Ośrodek w składzie: Roksana Julkowska, Sławomir Dąbrowski, Damian Komorowicz, Oskar Januszkiewicz, Kamila Kuźniak, Natalia Tuła i Katarzyna Zagórska wzięła udział w III Wojewódzkim Trójboju Sportowym. Zawody odbyły się w Oławie. Dyscyplinami składającymi się na trójbój były: nordic walking, strzelectwo sportowe i rzut piłką lekarską. Nasza drużyna uplasowała się na IV pozycji, a indywidualnie Roksana Julkowska zajęła I miejsce. Gratulujemy!


WYCIECZKA W GÓRY SOWIE

2 czerwca uczniowie klas IV – V oraz klas gimnazjalnych brali udział w pieszej wycieczce w pobliskie góry. Z ulicy Nowobielawskiej w Bielawie przeszliśmy żółtym szlakiem na Trzy Buki, stamtąd po krótkim „popasie” zeszliśmy na Leśny Dworek, gdzie wspólnymi siłami rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Ochotników czekała jeszcze platforma widokowa, a reszta wygrzewała się w majowym słońcu, przy szumie górskiego strumienia i śpiewie leśnego ptactwa.


DIECEZJALNY DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W dniu 2.06.2017 grupa uczniów z naszych szkół brała udział w Diecezjalnym Dniu Niepełnoprawnych w Świdnicy. Uczniowie uczestniczyli we Mszy Św., którą prowadził J.E. ks. Biskup Ignacy Dec. Po Mszy Św. uczestnicy mieli możliwość skorzystania z atrakcji przygotowanych przez organizatorów na terenie Zespołu Szkół Specjalnych.


JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!

1 czerwca nasza placówka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam!". Wszyscy uczniowie w jednym czasie i miejscu czytali książki wypożyczone z biblioteki szkolnej. Dołączyliśmy w ten sposób do próby bicia rekordu z poprzedniego roku. Oby takie akcje mocno popularyzowały czytelnictwo, które tak świetnie rozwija wszystkie dzieciaki - i te młodsze, i te starsze!


MAJ 2017


OLIMPIADA SPECJALNA

W dniu 30 maja uczniowie naszej Placówki uczestniczyli w Olimpiadzie Specjalnej zorganizowanej przez OREW we współpracy z Gimnazjum nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Dzierżoniowie. Jak co roku bawiliśmy się wspaniale.


PIKNIK RODZINNY

27 maja odbył się wielki piknik rodzinny, który był jednocześnie podsumowaniem dwóch projektów: „Bezpieczni na drodze” oraz „Dbamy o zdrowie”, a jednocześnie początkiem wielkiego Święta naszej Szkoły, która będzie obchodziła 40 urodziny. Z tej okazji piknik rozpoczął się biegiem 40–lecia, co otworzyło całą nić przygotowań do urodzin. Podczas pikniku uczniowie, a także wszystkie dzieci, które odwiedziły nas ze swoimi rodzinami, mogli korzystać z szeregu atrakcji, tj. dmuchanych zamków, zabawy z psem, malowania twarzy, karaoke, konkurencji sprawnościowych. Całość uświetniła wizyta pani baloniarki, która przygotowała dla każdego dziecka wyjątkowy i niepowtarzalny balon. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w pikniku.


„BEZPIECZNI NA DRODZE”
wizyta Policjantów z komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie

26 maja nasz Ośrodek odwiedziło dwóch policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Podczas prelekcji, którą przygotowali dla naszych uczniów, przypomnieli, jak bardzo potrzebny jest zawód policjanta, w jakich sytuacjach można i należy wzywać policję, komu policja może pomóc. Uczniowie mieli także okazję do powtórzenia numerów alarmowych oraz zobaczenia z bliska wnętrza radiowozu.

Dla klas gimnazjum i szkoły zawodowej została przeprowadzona prelekcja wraz z filmem na temat ataku terrorystycznego na szkołę. Dzięki temu uczniowie nabyli nowe umiejętności i wiedzę, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.

Tego samego dnia, w ramach projektu „Ja i 4 łapy”, prowadzonego przez Stowarzyszenie „POMOST” w Dzierżoniowie, odwiedził uczniów policjant z psem. Była to bardzo ciekawa wizyta, dzięki której uczniowie mogli utrwalić wiadomości na temat psów pracujących i dowiedzieć się, w jaki sposób psy są pomocne policjantom. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z policyjnym, etatowym czworonogiem.

Panom Policjantom bardzo dziękujemy za odwiedziny, miłą współpracę i przygotowanie dnia pełnego wrażeń.


„DZIERŻONIÓW – MOJE MIASTO” – III EDYCJA GRY MIEJSKIEJ

25 maja 2017r. z siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dzierżoniowie wyruszyli uczestnicy III edycji gry miejskiej, zorganizowanej przez naszą placówkę przy wsparciu Stowarzyszenia "POMOST" w Dzierżoniowie. W grze brało udział 5 czteroosobowych zespołów wraz z opiekunami, które miały za zadanie pokonanie wyznaczonej trasy na terenie Dzierżoniowa, wykonanie zadań i zebranie rekwizytów. Uczniowie szkół podstawowych z SOSW z Dzierżoniowa i Piławy Górnej, Szkół Podstawowych nr 3 i 5 z Dzierżoniowa oraz Szkoły Podstawowej nr 4 z Bielawy podjęły się tego wyzwania. W czasie gry trzeba było wykazać się współpracą, umiejętnością wyszukiwania informacji, czytania ze zrozumieniem, czytania mapy, orientacji w terenie oraz kondycją fizyczną. Grę zwieńczyło ułożenie zbieranych podczas gry puzzli, tematycznie związanych z architekturą miasta.
Celem gry była przede wszystkim integracja osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z różnych placówek terenu Powiatu Dzierżoniowskiego oraz zachęcanie ich do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Uczniowie, w nagrodę za aktywne uczestnictwo w grze, otrzymali dyplomy, materiały promocyjne ufundowane przez Urząd Miasta Dzierżoniów, drobne upominki ufundowane przez Centrum Informacji Turystycznej oraz gry dydaktyczne propagujące wiedzę o Polsce, zakupione dzięki środkom z grantu oświatowego Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.
Gra była realizowana przy wsparciu Biblioteki Publicznej, Straży Miejskiej oraz Centrum Informacji Turystycznej miasta Dzierżoniów, a także wolontariuszy z dzierżoniowskiego Ekonomika. W tym miejscu chcieliśmy gorąco podziękować młodzieży i instytucjom za pomoc w urzeczywistnieniu naszego pomysłu.
Całość projektu była finansowana ze środków grantu oświatowego Starostwa Powiatowego oraz Stowarzyszenia "POMOST" w Dzierżoniowie, które od trzech lat, czyli momentu powstania, dopinguje codzienną, trudną pracę SOSW w Dzierżoniowie.


URODZINOWY PIKNIK

23 maja, zgodnie z naszą tradycją, odbył się w grupie wychowawczej urodzinowy piknik dla naszych najmłodszych wychowanek, które kończyły 10 i 11 lat. Wszyscy odśpiewaliśmy jubilatkom "sto lat" i wręczyliśmy prezenty z najlepszymi życzeniami. Po zdmuchnięciu świeczek zasiedliśmy do poczęstunku, który dla dziewczynek przygotowały starsze koleżanki na zajęciach kulinarnych. Nie zabrakło też tańców przy muzyce i wesołej zabawy na świeżym powietrzu.


MnO w STRZELINIE

23 maja 2017 reprezentacja naszego Ośrodka zdobyła 1 miejsce w XVI Wojewódzkim Marszu na Orientację "Strzelin 2017". Organizatorzy, MOS w Strzelinie i PTTK Oddział Ziemi Strzelińskiej, przygotowali trasę o długości 4700 m, na której ustawili 12 punktów kontrolnych. Po dotarciu na metę czekał nas konkurs wiedzy o legendach regionu i zasłużony posiłek regeneracyjny.


TURNIEJ PIŁKARSKI I SIATKARSKI

18 maja odbyły się dwa mecze. Dziewczęta zagrały mecz piłki nożnej, któremu towarzyszyły ogromne emocje. Były nerwy i łzy, ale wszystko skończyło się szczęśliwie, bo przegrywać też trzeba umieć. Tego samego dnia chłopcy rozegrali mecz piłki siatkowej. I tutaj niektórym puszczały nerwy. Jak trudno zachować zimną krew, gdy punkty uciekają, a walka toczy się nie tylko o zwycięstwo, ale o prestiż i męską dumę.


CHUSTA ANIMACYJNA

18 maja. I jeszcze raz chusta animacyjna towarzyszyła nam na zajęciach. Tym razem bawiliśmy się w gronie starszych uczniów, którzy podobnie jak młodsi uczestnicy „mieli radochy po pachy”. I niech ktoś powie, że starszaki nie mają luzu.


WIEŻA RATUSZA

17 maja 20 uczniów z naszego Ośrodka weszło na wieżę ratuszową w Dzierżoniowie. Dzieciaki wspięły się o własnych siłach na sam szczyt, by podziwiać panoramę miasta. Pogoda dopisała, dlatego widoczność była doskonała. Widoczna była Bielawa i Pieszyce tak bliskie sercom wielu uczestników, będących mieszkańcami tych miast, a Ślęża prezentowała się niezwykle okazale.


MŁODE TALENTY

W dniu 17.05.2017 grupa uczennic z naszej placówki wzięła udział w festiwalu Młode Talenty 2017 w Oławie. Uczennice zaprezentowały talenty wokalne oraz taneczne. W festiwalu wzięło udział 12 zespołów z placówek specjalnych i integracyjnych województwa dolnośląskiego.


PIELGRZYMKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W dniu 12.05.2017r. grupa uczniów z naszego Ośrodka uczestniczyła w Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Wambierzyc. W tym roku pielgrzymka miała charakter projektu. Każda z przybyłych grup miała za zadanie przygotować dla Matki Bożej Królowej Rodzin dar serca w postaci Różańca. Ponadto każda grupa przygotowywała plakat przedstawiający jedną tajemnicę radosną Różańca Świętego. Nasza grupa wraz z grupą ze Świebodzic przygotowywała „Ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni”. Centralnym punktem Pielgrzymki była oczywiście Msza Święta, w której organizację zaangażowali się wszyscy uczestnicy.
Podczas spotkania modliliśmy się też wspólnie odmawiając radosną część Różańca Świętego. Powierzyliśmy Matce Bożej wszystkich członków społeczności szkolnej z naszej Placówki: nauczycieli, wychowawców, uczniów, rodziców i opiekunów. Prosiliśmy też Królową Rodzin w modlitwie o opiekę nad naszymi rodzinami.


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS O ZDROWIU

12 maja w siedzibie naszej Placówki odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu. W imprezie uczestniczyły: Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi z Bielawy, Szkoła Podstawowa nr 9 z Dzierżoniowa, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi z Dzierżoniowa, OREW z Dzierżoniowa , SOSW z Piławy Górnej oraz reprezentanci Szkoły Podstawowej z naszego Ośrodka.
Uczestnicy mieli okazje wykazać się wiedzą z zakresu higieny osobistej, zdrowego odżywiania, pierwszej pomocy, bezpieczeństwa. Były krzyżówki, wykreślanki, quiz wiedzy o zdrowiu, tajemniczy list, tajemnicza kosmetyczka. Nie zabrakło też konkrecji sprawnościowych, zagadki zapachowej, konkurencji picia soku na czas i jedzenia cytryny.

Dzięki środkom finansowym uzyskanym z powiatowego grantu oświatowego dzieci zostały nagrodzone, a zmagania konkursowe mogliśmy zakończyć zdrowym poczęstunkiem.


MINI-LISTA PRZEBOJÓW

W dniu 11.05.2017r. grupa uczennic z naszego Ośrodka brała udział w Przeglądzie Mini-Listy Przebojów w Piławie Górnej. Przegląd nie miał charakteru konkursu, dlatego nie były przyznawane miejsca. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz dyplomy za udział. W przeglądzie nasza Placówka uczestniczy od początku jego istnienia. Tegoroczne, siedemnaste spotkanie kolejny raz dało możliwość zaprezentowania na scenie talentów naszych uczniów.


SZKOLNY TURNIEJ PIŁKARSKI

11 maja w naszej szkole odbył się turniej piłki nożnej chłopców. Zgłosiły się trzy drużyny 5 osobowe. Chłopcy podczas turnieju zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności piłkarskie, a także, co należy szczególnie podkreślić, przestrzegali zasady fair play i wzorowo radzili sobie z emocjami towarzyszącymi zaciekłej rywalizacji. To było niezwykłe przeżycie dla uczestników, a także nauczycieli wychowania fizycznego, którzy na co dzień wkładają wiele pracy, by osiągnąć nie tylko efekt sportowy, ale również wychowawczy.


ZAJĘCIA Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ

Nasza szkoła to miejsce, gdzie uczniowie wielu umiejętności uczą się poprzez zabawę. Dobrze pomyślana zabawa to taka, która cieszy, daje szansę indywidualnego i grupowego sukcesu, w której każde dziecko jest ważne i szanowane.
8 maja, w ramach projektu „Dbamy o zdrowie”, przeprowadziliśmy po raz kolejny zajęcia z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Uczniowie z różnych klas – młodsi i starsi – uczestniczyli w tej niezwykle ekscytującej formie zabawy. Wśród proponowanych zabaw były m.in.: Sztorm, Stań na kolorze, Muzyczna chusta, Złap przesyłkę, Rekin i rybki, Kwiat lotosu, Bilard, Przebieganie pod chustą, Pranie, Na karuzeli. Uczniowie doskonalili koordynację ruchów we współpracy z innymi dziećmi, zwinność, zręczność, usprawniali motorykę dużą, uczyli się zaufania, pewności siebie i odwagi, ćwiczyli refleks i spostrzegawczość, a przede wszystkim integrowali się z innymi dziećmi poprzez dążenie do osiągnięcia wspólnego celu. To, ile radości dawała dzieciom zabawa, niech potwierdzą zdjęcia naszych pociech.


KOMUNIA ŚWIĘTA

W dniu 06.05.2017r. czworo uczniów z naszego Ośrodka przyjęło sakrament I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Augustianek w Bielawie. Mszę Świętą odprawił oraz Komunii udzielił ksiądz Daniel Marcinkiewicz.


"BEZPIECZNI NA DRODZE"

Od marca w naszym Ośrodku trwa projekt „Bezpieczni na drodze”. W ramach projektu uczniowie poznają znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Uczą się obserwacji oraz oceny sytuacji na drodze, a także podejmowania właściwych decyzji jako uczestnicy ruchu drogowego.
W związku z projektem 11 kwietnia naszą placówkę odwiedzili ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego pana Włodzimierza Kapeli. Nasi uczniowie mieli okazję poznać pracę ratownika medycznego, przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy, a także zobaczyć karetkę pogotowia i jej wyposażenie.

Projekt przewidywał także przybliżenie uczniom pracy strażaka. Udało się to dzięki odwiedzinom w Straży Pożarnej w Dzierżoniowie. Dzieci zwiedziły remizę, zapoznały się ze sprzętem strażackim i sygnalizacją alarmową, obejrzały także wóz strażacki. Natomiast 5 maja przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie, zastępca dowódcy jednostki- mł. kpt. pan Bartłomiej Zarzycki odwiedził nasz Ośrodek i opowiedział o trudnej, niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy strażaków.

Przed nami jeszcze jedno ciekawe spotkanie- z przedstawicielami policji, ale o tym później


WIZYTA BISKUPA I BIERZMOWANIE

W dniu 04.05.2017r. w SOSW w Dzierżoniowie gościliśmy J.E. Księdza Biskupa Ignacego Deca. W imieniu nauczycieli dostojnego Gościa powitała pani Dyrektor Bożena Karasek, natomiast w imieniu uczniów – Mateusz Sikorski. Po powitaniu uczniowie przedstawili krótką inscenizację pt. „Dzieci z Fatimy”. Inscenizacja powiązana była z obchodami stulecia Objawień Fatimskich. Ksiądz Biskup wygłosił do uczniów i nauczycieli krótkie słowo pasterskie.

O godzinie 18.00 grupa uczniów z naszej Placówki przyjęła Sakrament Bierzmowania. Uroczystości przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup Ignacy Dec.


KWIECIEŃ 2017


KONKURS WIEDZY "ŻYJ ZDROWO I BEZPIECZNIE"

29 kwietnia, w czasie, gdy gimnazjaliści pocili się na swoim egzaminie, reszta uczniów przeniosła się na salę gimnastyczną naszego Ośrodka, gdzie odbył się konkurs wiedzy o zdrowiu. Uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami dotyczącymi zdrowego żywienia, bezpieczeństwa, higieny osobistej, higieny pracy i wypoczynku. Wychowankowie rywalizowali w konkursie picia soku przez słomkę, jedzenia cytryny, rozpoznawali zapachy, rozwiązywali krzyżówkę, odgadywali zagadki, uczestniczyli w quizie, rozpoznawali przeznaczenie przedmiotów z „tajemniczej kosmetyczki”, brali udział w zabawie słuchowej, polegającej na wyborze warzyw, których nazwy zawarte w wierszu należało wybrać i przykleić do brystolu w odpowiedniej kolejności. Młodsi uczniowie dodatkowo losowali starszym pytania konkursowe, kolorowali rysunki. Na koniec, wszyscy uczniowie po wylosowaniu litery, ułożyli napis, ustawiając się w odpowiednim miejscu w szeregu. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody: pastę do zębów, jogurt i chusteczki higieniczne.


ZAJĘCIA KULINARNE "JEDZ ZDROWO"

W miesiącu kwietniu w ramach projektu zdrowotnego prowadzone były zajęcia kulinarne pod hasłem „Jedz zdrowo”. Młodsi uczniowie naszego Ośrodka samodzielnie komponowali i przygotowywali swoją kanapkę, wykorzystując jak najwięcej składników o wartościach zdrowotnych. Wcześniej wskazywali i nazywali te składniki, rozpoznawali zapachy wybranych artykułów żywieniowych.  Finałem lekcji było skonsumowanie swojego dzieła.


WYCIECZKA DO KRAKOWA

W dniach 24-27.04.2017 grupa 20 uczniów naszego Ośrodka uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. Tradycyjnie gościli nas Bracia Kapucyni z Krakowa – Olszanicy. Nie zabrakło stałych punktów zwiedzania: Rynek z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, Wawel ze Smokiem. Tym razem największe wrażenie zrobiła na nas wizyta w Muzeum „Fabryka Schindlera”. Mogliśmy tam zobaczyć i poczuć atmosferę Krakowa od sierpnia 1939 roku, przez wszystkie lata wojny, aż po wyzwolenie. Wyzwaniem dla niektórych z nas było wejście na Kopiec Kościuszki. Dodatkowymi atrakcjami tego wyjazdu była wizyta na Lotnisku Balice i zwiedzanie Stadionu „Cracovii”. Poczuliśmy się jak wyjątkowi goście, gdyż umożliwiono nam zobaczenie całego zaplecza stadionu loży honorowych.

Z żalem opuszczaliśmy królewskie miasto i już planujemy kolejny wyjazd!


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2017

6.04.2017 w naszej placówce odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne. W tym roku miały one charakter projektu. Każda klasa przygotowała informacje związane z życiem i działalnością jednego z wybranych apostołów. Projekt był tożsamy z hasłem roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście!”. Wszystkie oddziały przygotowały się do rekolekcji bardzo starannie. Wychowawcy i nauczyciele nadzorujący prace przygotowawcze uczniów wzięli pod uwagę ich możliwości psychofizyczne. Zarówno młodzież, jak i dzieci oprócz mimowolnego przyswajania wiedzy, wesoło się bawiły. Naukę rekolekcyjną dla całej społeczności uczniowskiej wygłosił zaprzyjaźniony z naszą placówką ks. Jan.


Konferencja w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu
Dzierżoniów, 3 kwietnia 2017

„Mieszkam w mieście za wielką górą,
niewielu może przez nią przejść”

3 kwietnia w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, odbyła się konferencja pt.: „Mam autyzm. Jestem dorosły. Chcę być samodzielny”. Organizatorem konferencji była nasza placówka.
W naszym otoczeniu coraz częściej spotykamy osoby ze spektrum autyzmu: dzieci, nastolatków, dorosłych. Jak wygląda ich świat? Jak funkcjonują? Jak sobie radzą w świecie, w którym coraz trudniej jest się odnaleźć osobom zdrowym, bez żadnych dysfunkcji? Niełatwo odpowiedzieć na te pytania, stąd pomysł na konferencję i wzajemną wymianę doświadczeń. Pomysłodawczyniami i inicjatorkami uroczystości były panie Magdalena Borzestowska i Justyna Pawłowska, pracujące w naszej placówce z uczniami ze spektrum autyzmu.
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy po raz drugi organizował obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Cel, jaki temu przyświecał, to przybliżenie społeczności lokalnej zagadnienia autyzmu, a także uświadomienie szerokiemu gronu odbiorców problemów i trudności, na jakie napotykają w codziennym życiu osoby dotknięte autyzmem. Konferencja stanowiła okazję do spotkania różnych środowisk oraz wymiany doświadczeń, między innymi dzięki specjalnym gościom, którzy zgodzili się przyjąć zaproszenie. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dzierżoniowie gościł w charakterze prelegentów:

  • Pana Dariusza Osowskiego oraz pracowników warszawskiej Klubokawiarni „Życie Jest Fajne” (p. Rafał Jankowskiego, p. Wojtka Muczyńskiego, p. Kamila Waniowskiego). Klubokawiarnia jest miejscem pracy, rehabilitacji, odpoczynku i obcowania z kulturą dla osób z autyzmem i Zespołem Aspergera. W ramach konferencji panowie opowiadali o swojej pracy w klubokawiarni,
  • Panią Agnieszkę Sozańską z Fundacji AlterEdu z Warszawy, która od 25 lat specjalizuje się w pracy z nastolatkami z Zespołem Aspergera i wysokofunkcjonującymi autystami. Prelegentka przedstawiła bardzo interesującą prezentację, ujmującą problemy autystów z perspektywy rodzica, nauczyciela i specjalisty,
  • Pana Jacka Śmigiela, reprezentującego Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu, które jest od ponad 15 lat rzecznikiem interesów osób autystycznych i ich rodzin. Pan Jacek opowiedział o działaniach mających na celu zmianę sytuacji osób z autyzmem w zakresie zapewnienia im realnej możliwości uczestnictwa w życiu społecznym.

W ramach konferencji została także zaprezentowana instalacja sensoryczna CUBE, która umożliwiła uczestnikom krótką wycieczkę w świat autyzmu, oszukując ich zmysły.

Konferencja nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania nauczycieli SOSW, ale także bez pomocy wielu innych osób i instytucji. Wsparcie finansowe w formie grantu oświatowego zawdzięczamy Starostwu Powiatowemu w Dzierżoniowie. Wspierali nas także: Przedsiębiorstwo Budowlane Miazga oraz Stowarzyszenie POMOST w Dzierżoniowie oraz Urząd Miasta Dzierżoniów.


Wystąpienia prelegentów konferencji, DobaTV


Reportaż TV SUDECKA

Podczas konferencji dostępna była instalacja sensoryczna CUBE Fundacji SNAPSIS, pomagająca zrozumieć trudności, z jakimi na co dzień zmagają się osoby z autyzmem

Zadanie dofinansowane z grantu oświatowego Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie
i środków Stowarzyszenia "POMOST" w Dzierżoniowie, przy wsparciu Przedsiębiorstwa Budowlanego "MIAZGA" i Gminy Miejskiej Dzierżoniów


MARZEC 2017


8 MARCA W GRUPACH WYCHOWAWCZYCH

Dzień Kobiet jest od lat oficjalnym świętem. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom drobne upominki. O tym święcie pamiętali również chłopcy w grupach wychowawczych. Przygotowali dla swych koleżanek pyszne słodkości i kwiatki. Wprawdzie podczas pieczenia ciasta nie obyło się bez pomocy koleżanek, ale deser owocowy już przygotowali zupełnie samodzielnie. Po złożeniu życzeń wszyscy usiedli przy stole i zajadali przygotowane pyszności. Były też występy wokalne. Dzień minął w bardzo miłej atmosferze. Dziewczęta już czekają na kolejne tak miłe święto.


LUTY 2017


WALENTYNKI

Miłość niejedno ma imię…
Czyli Walentynki w grupach wychowawczych

W lutym tradycyjnie obchodzimy Walentynki. Młodzież bardzo lubi święto zakochanych, ponieważ jest doskonałą okazją do okazywania sobie miłości oraz obdarowywania się drobnymi upominkami. Tego dnia zakochani wysyłają do siebie kartki, listy, sms-y, w których wyznają sobie miłość i sympatię. Dlatego też, nasi wychowankowie wraz z wychowawcami postanowili urozmaicić sobie ten szczególny dzień tak, aby był jeszcze ciekawszy i weselszy. Zorganizowali liczne zabawy i konkursy połączone z dyskoteką. Przeprowadzono konkurs wiedzy związany z tym świętem. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym poczuciem humoru i duuużą wiedzą z dziedziny miłości. Podczas zabawy miały miejsce także takie konkursy jak: karmienie partnera z zasłoniętymi oczami przepysznym ciastem, taniec z balonami, wykonanie z dostępnych materiałów plastycznych symbolu miłości, konkurs na najpiękniejsze oświadczyny i inne. W czasie zabawy w tajnych wyborach wybrano najsympatyczniejszego wychowanka, a okazała się nim nasza kochana Lodzia. Młodzież bardzo miło i z dobrym humorem spędziła ten dzień, który skończył się dyskoteką i przepysznym czerwonym walentynkowym poczęstunkiem. Święto Zakochanych ma wielu zwolenników i przeciwników, ale jedno jest pewne: każdy chce być w życiu szczęśliwy i kochany. Z niecierpliwością czekamy na kolejne miłosne uniesienia…


JEDZENIE JEST JAK MIŁOŚĆ

„Jedzenie jest jak miłość: smakuje, kiedy się nim dzielimy. Przygotowanie posiłku
z uważnością i starannością jest hołdem składanym sobie i innym. Kucharz w ten sposób wyraża uczucia. Dlatego gotowanie jest tak wciągające i pełne emocji.”
Joanna Szachowska – Tarnowska

W naszej szkolnej stołówce nigdy nie brakuje uważności i wyrażania emocji. Dlatego też najmniejszy posiłek sprawia naszym uczniom przyjemność, czego starannie pilnują nasze panie kucharki. Stołówka zawsze przepełniona jest wzajemnym szacunkiem, a każdy posiłek to podróż w krainę smaku i wizualnej przyjemności. Wiadomo, bowiem, że liczy się nie tylko smak potrawy, ale też jej wygląd i sposób podania. Nawet największy niejadek, przekonał się, że jedzenie to czysta przyjemność. Dzięki temu nie ma tu miejsca na smutek i nudę, a wśród uczniów panuje uśmiech i energia.. Dziękujemy naszym paniom kucharkom za profesjonalizm i serce do gotowania.


TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

9.02.2017 w Strzegomiu miał miejsce IV Powiatowy Turniej Piłki Halowej. Nasza drużyna, reprezentująca Gimnazjum nr 4 w Dzierżoniowie, zajęła miejsce na podium, z czego wszyscy bardzo się cieszyli!

Życzymy kolejnych udanych startów!


STYCZEŃ 2017


JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

05 stycznia uczniowie naszych szkół wystawili przedstawienie jasełkowe pt.: "Starcie Dwóch Mocy" w Szkole Podstawowej nr 3 w Dzierżoniowie. Spektakl bardzo się podobał zarówno uczniom SP3 jak i nauczycielom. Nietypowo przedstawiona historia Narodzenia Pańskiego z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich, którzy spektakl oglądali.

Na zakończenie młodzi aktorzy otrzymali gromkie brawa od publiczności i słodki upominek od Pani dyrektor SP3 wraz z serdecznym zaproszeniem na rok przyszły.


GRUDZIEŃ 2016


TURNIEJ ŚWIĄTECZNY

15 grudnia w naszym Ośrodku odbył się Ogólnoszkolny Turniej Świąteczny, który już od dawna wpisał się w Ośrodkową tradycję. W trakcie spotkania wszyscy mieli możliwość wykazania się wiedzą na temat tradycji świątecznych, spróbować swych sił w konkurencjach sportowych, przyozdobić tekturowe bombki, wziąć udział w konkursie „Kolędowe karaoke” oraz poprzez współdziałanie i pozytywne współzawodnictwo osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości.

Podczas przerwy w turniejowych zmaganiach uczestnicy posilali się słodkim poczęstunkiem. Piękne uśmiechy pojawiły się wraz z nagrodami, którymi wszyscy zostali obdarowani.


ZAJĘCIA W GRUPACH WYCHOWAWCZYCH INTERNATU

„Taniec jest lustrem w którym możemy zobaczyć i poznać samego siebie… Każdy taniec jest odkryciem nas samych…”

Tak jak w poprzednim roku szkolnym tak i w tym, wychowankowie grup wychowawczych kontynuowali projekt „Wyraź siebie przez taniec”. Projekt miał na celu dalszą popularyzację tańca współczesnego wśród dzieci i młodzieży naszego Ośrodka, rozwijanie twórczej wyobraźni ruchowej jak również doskonalenie poznanych do tej pory kroków tanecznych. Szczególny nacisk położony był na ćwiczenia ogólnorozwojowe, kształtujące, korygujące wady postawy, realizowano również specjalistyczny trening gimnastyczno-akrobatyczny wraz z krokami tanecznymi Top Rock w stójce i Foot Work oraz zabawy przy muzyce. Podczas tańca wprowadzano skomplikowane figury i ewolucje gimnastyczno-akrobatyczne. Zwykle kończyły się one Bitwą Break Dance czyli rywalizacją grupową na kroki taneczne i ewolucje Break Dance. Wszyscy uczestniczyli w intensywnych rozgrzewkach oraz poznali ćwiczenia rozciągające i uspokajające.
Wszystkie zajęcia dały okazję do ruchowego i emocjonalnego „wyżycia się” oraz dostarczyły wiele radości, satysfakcji, zadowolenia z siebie i swoich osiągnięć, kształtowały poczucie rytmu. Wyłonili się także liderzy grupy którzy już od pierwszych zajęć pokazali, że jest to forma aktywności w której czują się bardzo dobrze , jest bliska ich sercu. Wszystkie warsztaty były niezwykle emocjonujące, młodzież wykazała się niesamowitą wytrwałością i zaangażowaniem w zgłębianiu tajników wybranego tańca, pokonywała swoje opory, ograniczenia, integrowały zespół grupowy. W kolejnym semestrze nadal będą kontynuowane tego typu zajęcia popołudniowe.


Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami a wraz z nimi nadejdzie jak co roku magiczna atmosfera tworzona przez zapachy, dekoracje i czas spędzany z bliskimi. Niewielu z nas może wyobrazić sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki i ozdób na niej.
Tak jak w poprzednim roku szkolnym , tak i teraz wychowankowie grup wychowawczych poczuli już magię Świat Bożego Narodzenia i brali udział w warsztatach plastycznych na terenie Ośrodka oraz ceramicznych w DOK Dzierżoniów. Mieli okazję gościć Panią Izabelę Gawełek, która co roku odwiedza nas i dzieli się z nami swoimi pomysłami jak stworzyć unikalne i kreatywne ozdoby świąteczne . Warsztaty były wspaniałą okazją do nauczenia się niektórych technik, poznania pomysłów i możliwości wykorzystania materiałów.
Dzieci bardzo chętnie rozwijają swoje ukryte talenty plastyczne, czego dowodem są wspaniałe te oto ozdoby świąteczne. Wspólne tworzenie świątecznych cudeniek dostarczyło z pewnością niezapomnianych wrażeń oraz pozwoliło nam wszystkim przeżywać radosny nastrój oczekiwania na zbliżające się magiczne Święta Bożego Narodzenia.


MIKOŁAJKI

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”
Jan Paweł II

6 grudnia to wyjątkowy dzień, w którym każde dziecko, młodsze czy starsze, wyczekuje szczególnego gościa, jakim jest Święty Mikołaj. Młodsi wierzą w to, że nagradza ich pokorę i posłuszeństwo, starsi wiedzą, że jest to symbol dzielenia się dobrocią. Sama postać zarówno u jednych jak i u drugich wywołuje radość.
W ramach realizacji  zadania publicznego Stowarzyszenia "POMOST" w Dzierżoniowie: Dogoterapia „Ja i cztery łapy”, dofinansowanego przez Gminę Miejską Dzierżoniów, wychowankowie naszego Ośrodka wzięli udział w turnieju mikołajkowym, w towarzystwie dobrze im znanych czworonogów Niko, Lemona i ich koleżanki Lary, która z radością zgodziła się im pomagać w tym szczególnym dniu. Podczas turnieju dzieci i młodzież mogli wykazać się szybkością podczas sportowych zmagań oraz sprytem przy rozwiązywaniu zagadek.

W czasie turnieju Placówkę odwiedził Pan Janusz Guzdek - Starosta Powiatu Dzierżoniowskiego, który przywiózł do szkoły długo oczekiwanego Świętego Mikołaja. Goście zostali przywitani szerokimi uśmiechami i piosenką zaśpiewaną przez uczniów. Następnie Starosta wraz z Mikołajem wręczyli dzieciom słodkie upominki, dzięki którym nie zabrakło pozytywnej energii do dalszej zabawy. Uczniowie złożyli serdeczne podziękowania Panu Staroście oraz Mikołajowi i pięknie pożegnali się z nadzieją spotkania w przyszłym roku.

Każdy taki dzień pokazuje, że warto się dzielić i wywoływać uśmiech. 6 grudnia pozostanie na długo w pamięci uczniów.


TEATRZYK KUKIEŁKOWY

W przeddzień Mikołajek odwiedziła nasz Ośrodek grupa teatralna z Gimnazjum nr 3 w Dzierżoniowie. Mieliśmy niewątpliwą przyjemność obejrzenia spektaklu kukiełkowego "Kopciuszek" w ich wykonaniu.

Dziękujemy bardzo i zapraszamy ponownie!


LISTOPAD 2016


ANDRZEJKI

Raz w roku zdarza się taki dzień, gdy możemy się dowiedzieć co nas czeka w przyszłości. Wychowankowie grup wychowawczych próbowali się tego dowiedzieć 28 listopada podczas zabawy andrzejkowej. Wróżono za pomocą butów, serc z imionami, kubków z ukrytymi przedmiotami, wykorzystano też daty urodzenia i wiele innych sposobów aby dowiedzieć się o przyszłość. Wspólnie z nami bawili się zaproszeni goście harcerze z Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej, którzy również przygotowali wróżby i dbali o dobrą zabawę. Teraz zostaje nam tylko czekać. Czas pokaże, czy wróżby spełnią się czy nie.


25 listopada na sali gimnastycznej TPD miała miejsce zabawa andrzejkowa dla uczniów SOSW i podopiecznych TPD. Przy ulubionej muzyce wszyscy bawili się doskonale. Imprezę wzbogaciły tradycyjne wróżby andrzejkowe dla chętnych przygotowane i poprowadzone przez wolontariuszy z Ekonomika oraz smaczny poczęstunek zasponsorowany przez stowarzyszenie POMOST.

Przed zabawą odbyły się również warsztaty dla rodziców pod nazwą "Ozdoby świąteczne", w których brały udział również dzieci. Przygotowane wspólnie przepiękne choinki będą zdobić juz niedługo ogniska domowe.


NA LODOWISKU

Wychowankowie grup wychowawczych rozpoczęli sezon sportów zimowych. 24.11.2016 r. na lodowisku w Świdnicy testowali swoje umiejętności po długiej przerwie. Okazało się, że dzięki wcześniejszym treningom na lodzie czują się już pewnie. Teraz tylko wystarczy zadbać o formę a jazda na łyżwach będzie prawdziwą przyjemnością.


PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ

Szczególnie umiłowani – za rękę z Jezusem

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serce mają.
Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”.
J.W. Goethe

16 listopada, po raz kolejny w naszej placówce, odbył się Przegląd Piosenki Religijnej pod hasłem „Szczególnie umiłowani - za rękę z Jezusem”. W przeglądzie udział wzięły drużyny z następujących placówek: Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dzierżoniowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Piławie Górnej, Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielawie, Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy, Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Opolnicy.

Uczestnicy zaprezentowali wiele pięknych utworów muzycznych, mówiących o miłości Boga i wytrwałości w wierze. Festiwal miał na celu rozbudzanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz zaprezentowanie ich talentu i zdolności artystycznych, a jednocześnie umożliwił zdobywanie nowych doświadczeń scenicznych i integrację. Było to możliwe również dzięki zorganizowanym dodatkowo warsztatom tanecznym i plastycznym.

Przegląd odbył się w miłej i sympatycznej atmosferze wspólnego śpiewania. Wszystkie występy zostały nagrodzone ogromnymi brawami, a uczestnicy otrzymali nagrody. Walorem imprezy jest jej charakter i brak elementów rywalizacji, a wspólnie spędzony czas i możliwość dzielenia się z innymi talentem sprzyja wzrostowi samoakceptacji.

Uczestnikom przeglądu gratulujemy doskonałych umiejętności, dziękując za miłe doznania. Zapraszamy za rok, miejmy nadzieję w jeszcze liczniejszej grupie.


WINYLOWA PŁYTOTEKA

14 listopada grupa dzieci z naszej szkoły odwiedziła zaprzyjaźnioną Szkołę Podstawową nr 3 w Dzierżoniowie. W trakcie ciekawych zajęć biblioterapeutycznych pan Andrzej wspólnie z panią Sandrą zaprezentowali przeróżne płyty winylowe. Niektórzy widzieli takie płyty po raz pierwszy w życiu. Pan Andrzej przeczytał śmieszne, ale pouczające opowiadanie o rodzinie. Dziękujemy bardzo za zaproszenie!


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W przededniu 11 listopada uczniowie naszego Ośrodka wraz z nauczycielami udali się pod Pomnik Pamięci Losów Ojczyzny w Dzierżoniowie. Po krótkim przemówieniu pani dyrektor złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów i minutą ciszy oddali hołd wszystkim walczącym i poległym w obronie Ojczyzny.

W tym samym dniu grupa uczniów pod opieką pani M. Szczypki odwiedziła najważniejsze instytucje Dzierżoniowa: Starostwo Powiatowe, Wydział Edukacji i Kultury Starostwa, Urząd Miasta i Burmistrzów Miasta Dzierżoniów, Straż Miejską, Komendę Policji, Bibliotekę Miejską, Centrum Informacji Turystycznej, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Dzierżoniowie, Przychodnię Weterynaryjną Wilkos S.C. oraz DOK. Z okazji Święta Niepodległości wychowankowie wręczyli pracownikom wykonane własnoręcznie, symboliczne kotyliony.


PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW

W dniu 8 listopada uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w Dolnośląskich Mistrzostwach w Halowej Piłce Nożnej Chłopców w Oławie. Startowało 12 zespołów, a nasza drużyna zajęła 4 miejsce.


SPOTKANIE Z PSAMI

„Łapy, łapy, 4 łapy, a na łapach pies kudłaty ...”

Po raz kolejny wychowankowie Ośrodka mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z psami z Fundacji „Tacy Sami” Centrum Wspierania Rozwoju we Wrocławiu. Dzięki współpracy Fundacji, Stowarzyszenia POMOST w Dzierżoniowie i SOSW, dzieci i młodzież mogą spędzać niezapomniany czas w obecności czworonogów. 6 listopada golden retrievery: Tavi, Brodway i Hachi odwiedziły wychowanków z misją zapoznania ich z emocjami i zmysłami ludzi i zwierząt.

Zajęcia odbyły się w miłej i rodzinnej atmosferze, niosąc ze sobą wiele radości, a także potrzebnej wiedzy. W takich warunkach poznanie świata i nauka to sama przyjemność. Okazało się, że zarówno czworonogi, jak i ludzie, bardzo dobrze okazują swoje emocje i wystarczy trochę znajomości „psiego języka”, by je odczytać, a poznawanie świata przez zmysły w parze człowiek – pies to bardzo fascynująca i wzajemnie uzupełniająca się przyjemność. Mamy nadzieję, że takich spotkań nie zabraknie, a wychowankowie będę mogli jeszcze nie raz uczestniczyć w tak przyjemnych zajęciach, które deszczową i smętną pogodę zamieniają w radosną tęczę uczuć.

„Bo na tym pieskim świecie to się bardzo liczy,
by iść na sześciu łapach i na jednej smyczy”
Marek Majewski


PIŁKARSKI TURNIEJ CHARYTATYWNY

W dniu 5 listopada z inicjatywy UNISON SOCCER TEAM, na boisku Orlik przy ZSiPKZ w Bielawie odbył się I Piłkarski Turniej Charytatywny. W trakcie turnieju prowadzona była zbiórka pieniężna na rzecz uczniów naszej Placówki oraz licytacja koszulki Roberta Skibniewskiego i piłki z podpisami zawodników Legii Warszawa. Uczniowie otrzymali również 14 kompletów strojów sportowych, 2 piłki nożne, pendrive i karnety na basen. Impreza obfitowała w sportowe i kulinarne atrakcje. Reprezentanci naszego Ośrodka zagrali krótki mecz z przedstawicielami zespołów biorących udział w turnieju. Można też było wykazać się umiejętnością strzałów na bramkę. W czasie zmagań sportowych uczniowie naszej placówki korzystali ze smacznego menu. Było ciasto, żurek z jajkiem, kiełbasa z grilla, a gorąca herbata rozgrzewała nas w ten chłodny acz słoneczny listopadowy dzień.

8 listopada 2016r. pomysłodawcy przedsięwzięcia, panowie Daniel Gadkowski i Jarosław Zaborowski przekazali zebraną kwotę na rzecz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dzierżoniowie.

To była wspaniała inicjatywa,
za którą dziękujemy organizatorom i darczyńcom!


PAŹDZIERNIK 2016


KONKURS OMNIBUS

W środę, 27 października, w naszym Ośrodku odbył się I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „OMNIBUS 2016”. Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęły drużyny gimnazjalistów z ośrodków z Ząbkowic Śląskich, Piławy Górnej i Strzegomia. Czteroosobowe drużyny zmagały się w wielu konkurencjach z zakresu matematyki, przedmiotów przyrodniczych i humanistycznych. Uczestnicy musieli także rozwiązać zadania plastyczne i muzyczne oraz wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych. Wszystkie drużyny gorąco dopingowała zgromadzona publiczność.

Przyznane za poszczególne konkurencje punkty pozwoliły na wyłonienie zwycięzców:

I miejsce – Strzegom
II miejsce – Dzierżoniów
III miejsce – Piława Górna
IV miejsce – Ząbkowice Śląskie

Drużyny wykazały się ogromną wiedzą i umiejętnościami, a wszyscy uczestnicy zasłużyli na tytuł „Omnibusa” oraz nagrody.
Organizację konkursu wspierało finansowo Starostwo Powiatowe oraz Stowarzyszenie POMOST w Dzierżoniowie.


SPOTKANIE ABSOLWENTÓW

20 października mieliśmy w Placówce spotkanie z absolwentami. Rozmowę umilała nam prezentacja zdjęć, przypominająca miniony czas. Nostalgiczna podróż wywołała wiele wspomnień, w szczególności tych najmilszych i najzabawniejszych.

Zapraszamy naszych absolwentów do kontaktu z Placówką i zapowiadamy kolejne spotkanie na wiosnę. Pozdrawiamy


NAJWAŻNIEJSZE ZDROWIE

19 października reprezentacja naszego Gimnazjum uczestniczyła w konkursie wiedzy o zdrowiu, zorganizowanym przez SOSW w Piławie górnej. Tematyka zadań obejmowała wiedzę o zdrowym odżywianiu się, bezpieczeństwie w Internecie, domu i na drodze, znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie każda z drużyn zaprezentowała reklamę produktów pełnoziarnistych.

Zajęliśmy III miejsce


ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE

Pod takim hasłem 18 października w grupach wychowawczych odbył się konkurs piosenki, który miał na celu zachęcić wychowanków do swobodnego wyrażania własnych emocji. Wychowankowie wspólnie jak i indywidualnie śpiewali wybrane i ulubione piosenki. Przez cały czas wszystkim dopisywał humor, a najwięcej uśmiechu i radości dostarczyła nam wspólna zabawa taneczna. Ponieważ trudno było wyłonić zwycięzcę, więc na koniec zabawy każdy wychowanek otrzymał słodki upominek.


BAŚNIOWY KSIĄŻ

18 października grupa niemal 40 wychowanków Ośrodka uczestniczyła w wycieczce do Zamku Książ. Był to jeden z wielu elementów projektu edukacyjnego "Znane i nieznane ...". Dzieci zwiedziły Zamek z bardzo miłą Panią przewodnik, która w przyjemny i ciekawy sposób opowiadała legendy i ciekawostki związane z obiektem i jego dawnymi mieszkańcami.


WRZESIEŃ 2016


DZIEŃ CHŁOPAKA

Gdzie Ci mężczyźni...?
No gdzie?

Oczywiście tylko u nas w naszym Internacie!

Zgodnie ze zwyczajem 30 września obchodzimy DZIEŃ CHŁOPCA. Chłopcy uczestniczyli w zabawnych konkurencjach, które przygotowały specjalnie dla nich dziewczęta z grupy II. Miały one za zadanie sprawdzić czy nasi chłopacy to prawdziwi mężczyźni.

Chłopcy brali udział w konkurencji przyszywania guzików, mieli opowiedzieć jak przygotować określoną potrawę, byli również sprawdzeni z wiedzy na temat narzędzi potrzebnych w domu do reperowania różnych rzeczy, oraz z wiedzy na temat samochodów. Najwięcej jednak emocji, radości i śmiechu dostarczyły nam konkurencje wykonania muchy lub krawata z kolorowego papieru, przebierania się na czas w sukienkę i malowanie paznokci. Zmierzyli się również w jedzeniu jabłka na czas zawieszonego na sznurku. Jak się później okazało, nasi chłopacy mają liczne talenty: szyją, gotują, reperują, potrafią się nieźle ubrać i zaprezentować, czyli stanowią dobry materiał na przyszłego męża. Największa frajdą i nagrodą była dyskoteka oraz skecz przygotowany przez prowadzące. Podczas imprezy była wyjątkowa atmosfera. Na koniec chłopcy otrzymali drobne upominki i dyplomy super chłopaka. Przez cały czas dopisywał wszystkim dobry humor i wspaniała zabawa, a nasi panowie mamy nadzieję, że będą mile wspominać swoje święto.


OLIMPIADA INTEGRACYJNA

21 września 2016 uczestniczyliśmy w V OLIMPIADZIE INTEGRACYJNEJ SPORTOWO-PRZEDMIOTOWEJ, na zaproszenie Gimnazjum nr 3 w Bielawie. Organizatorzy przygotowali konkurencje w dziedzinie sprawności sportowej, umiejętności plastycznych, wiedzy o świecie przyrodniczym i sprawności językowej.

W części sportowej uczestnicy wykonywali zadania szybkościowe i sprawnościowe, rozgrywali miniturniej siatkarski oraz strzelali z pistoletu paintball.

Część przedmiotowa dotyczyła wiedzy ogólnej o świecie przyrodniczym, sprawdzanej w formie testu, oraz umiejętności posługiwania się językiem - tym razem niemieckim.

Plastyczna część polegała na wykonaniu plakatu o zadanej tematyce.

Po podsumowaniu punktacji ze wszystkich konkurencji okazało się, że nasza reprezentacja zdobyła I miejsce, za co otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom, medale i puchar zwycięzców.

Po oficjalnym zakończeniu Olimpiady zaproszono nas na pieczenie kiełbasek w ognisku. Dziękujemy organizatorom za mile spędzone przedpołudnie.


Certyfikat „Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo”
w roku szkolnym 2015/2016
dla Szkoły Podstawowej nr 2
w Specjalnym Ośrodku
Szkolno- Wychowawczym w Dzierżoniowie

Miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji konkursu „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo” znaleźliśmy się w gronie laureatów i otrzymaliśmy Certyfikat zaświadczający, że system działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Do udziału w konkursie zgłosiły się 233 szkoły z województwa dolnośląskiego, z których nagrodzono tylko 30 placówek, w tym NASZĄ SZKOŁĘ!!! Szkolnym koordynatorem programu była pani Monika Mielczarska, która razem z panią wicedyrektor Agnieszką Mikołajczyk-Denis odebrała 20 września 2016 we Wrocławiu Certyfikat "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo".

AKTUALNOŚCI KURATORIUM OŚWIATY WE WROCŁAWIU


FESTIWAL W PIŁAWIE

8 września 2016 pięcioro uczniów z naszej placówki uczestniczyło w V - jubileuszowym Małym Festiwalu TY I JA pod hasłem "MISTRZOWIE SPORTU, MISTRZOWIE ŻYCIA". Organizatorami wydarzenia były SOSW, WTZ i Miejski Ośrodek Kultury z Piławy Górnej. Wszystkie filmy podobały się, ale najbardziej film o niedosłyszącej romskiej dziewczynce imieniem Denise. Mamy nadzieję na obejrzenie kolejnych filmów za rok! Dziękujemy!RODZICE

Masz pytania?
Przyjdź do nas!

Organizujemy indywidualne spotkania specjalistów z rodzicami i opiekunami, prezentujące ofertę Placówki, pomagające w podjęciu decyzji o wyborze szkoły dla Państwa dziecka

NABÓR DLA UCZNIÓW
ZE SPEKTRUM AUTYZMU

WCZESNE
WSPOMAGANIE ROZWOJU

 


Ochrona osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych