KRONIKA GALERIA ORGANIZACJA KONTAKT STOWARZYSZENIE
KRONIKA 2017/2018

KRONIKA 2016/2017

KRONIKA 2015/2016


KRONIKA WYDARZEŃ 2018/2019


Dolnośląski Turniej Halowej Piłki Nożnej
Nasze dziewczęta zdobyły II miejsce w Dolnośląskim Turnieju Halowej Piłki Nożnej, który miał miejsce 10 grudnia w Oławie. Pokonaliśmy cztery zespoły z sześciu, zremisowaliśmy z zespołem z Oławy i tylko liczba bramek zdecydowała o zwycięstwie drużyny gospodarzy. Należy podkreślić, że nasz zespół został w ostatniej chwili mocno przebudowany i znalazły się w nim uczennice, które swoją przygodę z piłką nożna rozpoczęły dopiero w tym roku szkolnym. Tym bardziej cenny to sukces, bo niespodziewany. Brawo dziewczęta! Szczególne podziękowania należą się najmłodszej zawodniczce - Nikoli Kuźniak, która była naszą zespołową maskotką i niewątpliwie przyniosła nam szczęście.


Turniej Mikołajkowo-Świąteczny
6 grudnia to dzień pełen niespodzianek i zawsze przez dzieci i młodzież tęsknie oczekiwany. W tym roku w naszym Ośrodku oprócz wizyty kochanego Świętego Mikołaja miał miejsce szkolny Turniej Mikołajkowo-Świąteczny. W trakcie tego wydarzenia wszyscy uczniowie mogli popisać się wiedzą o tradycjach grudniowych, wykazać umiejętnościami zarówno sportowymi, jak i techniczno-plastycznymi oraz muzycznymi. Dużym powodzeniem, jak co roku, cieszyło się zwłaszcza kolędowe karaoke. Głowy i kończyny pracowały usilnie, a za wszystkie konkurencje uczniowie zostali obdarowani nagrodami.
Za rok znów sprawdzimy naszą wiedzę i umiejętności!


MIKOŁAJ W GRUPACH WYCHOWAWCZYCH
6 grudnia gościliśmy w internacie wyjątkowego gościa, Świętego Mikołaja, który z uśmiechem przywitał wychowanków i przybyłych rodziców. Dzieci z radością zmagały się z zadaniami wyznaczonymi przez Mikołaja, śpiewały i tańczyły. Świetnie się bawiliśmy. Dziękujemy Mikołajowi za słodkie upominki.


Warsztaty ozdób świątecznych
W przeddzień mikołajek grupa nauczycielek, miłośniczek prac plastyczno-dekoratorskich, zorganizowała coroczne warsztaty ozdób świątecznych dla rodziców i uczniów naszych szkół. W tym roku zainteresowani (a było ich niemało) wykonywali stroiki świąteczne. Przygotowane liczne elementy dekoratorskie (m.in. suszone plasterki owoców, mech i przepiękne wykroje z papieru ozdobnego) upiększały wykonane przez rodziców z dziećmi fantastyczne dekoracje. Część stroików została w szkole z przeznaczeniem do wykorzystania w trakcie kiermaszu świątecznego w Pieszycach, na który serdecznie zapraszamy!


Paraolimpiada „Zostań Super Bohaterem”
4 grudnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły reprezentowali Ośrodek w Paraolimpiadzie Sportowej Dzieci Niepełnosprawnych „Zostań Super Bohaterem”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Integracji „Uśmiech” w hali sportowej OSiR-u w Dzierżoniowie. Imprezie towarzyszyła wspaniała atmosfera, a trudy sportowe zostały nagrodzone bogatymi paczkami świątecznymi. Dzieci były zachwycone. To świetny początek mikołajkowo- świątecznego okresu.


Lekcja otwarta
3 grudnia nasze nauczycielki, panie Katarzyna Ciborska i Justyna Pawłowska, przeprowadziły lekcję otwartą dla swoich koleżanek i kolegów, nauczycieli z Ośrodka. Temat lekcji dotyczył zbliżających się Mikołajek. Ciekawostką było to, że była to lekcja wychowania fizycznego. Nauczycielki przygotowały wiele atrakcyjnych zadań ruchowych, których podstawowym celem było wspomaganie rozwoju fizycznego, zachęcenie do aktywności ruchowej oraz uczenie dzieci samodzielności, a także współpracy w grupie. Były więc: „Pościg Mikołaja za niegrzecznym reniferem”, „Rozgrzewka gimnastyczna Mikołajków”, „Pięcionoga dla Mikołaja”, „Jazda na rowerze w drodze do Mikołaja”, „Pomagamy Mikołajowi pakować prezenty”, „Kartka Świąteczna dla Mikołaja”, „Bieg Mikołaja slalomem z workiem na plecach”, „Mikołajki na wakacjach”, „Rzut prezentem do kartonu” i „Prezent dla Mikołaja”.


CERAMIKA W NASZYM OŚRODKU
Wychowankowie grup wychowawczych mieli okazję brać udział po raz drugi w warsztatach ceramicznych organizowanych w ramach projektu „Rzemiosło Nowe Rozdanie” organizowanego przez Fundację Wałbrzych 2000. Celem zajęć było pobudzenie zainteresowania zawodami rzemieślniczymi wśród młodego pokolenia. Wychowankowie mieli również okazję „dotknąć” historii ceramiki. Dowiedzieli się, że garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł, wykorzystywane do tworzenia przedmiotów codziennego użytku oraz ozdób, a wyroby ceramiczne znajdowane przez archeologów to wspaniałe źródło wiedzy o dawnych kulturach.
Prowadząca nasze zajęcia omawiała techniki modelowania i dekoracji, różne gatunki gliny i szkliwa, prezentowała różnorodne materiały i narzędzia służące do zdobienia prac. Ugniatanie, wałkowanie, formowanie i ozdabianie gliny to doskonałe wsparcie rozwoju małej motoryki dziecięcych dłoni, jest to również cenne doświadczenie sensoryczne, które znakomicie stymuluje układ nerwowy. Ponadto praca z gliną wycisza, uczy cierpliwości, umożliwia doskonalenie umiejętności koncentracji. Zajęcia już dawno pozytywnie wpisały się w popołudniowe spędzanie czasu wolnego w Internacie.


Dni otwarte w ŚDS
28 listopada grupa uczniów z naszej Placówki, po raz kolejny uczestniczyła w corocznych dniach otwartych organizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dzierżoniowie. W tym roku braliśmy udział w warsztatach zdobienia wazonów i bombek. Wychowankowie wraz z uczestnikami ŚDS mieli okazję zapoznać się z technikami malowania na szkle, pod fachowym okiem specjalisty zajmującego się zawodowo zdobieniem bombek. Wiele radości wszystkim sprawiły próby wykonywania własnych bombek, a także słodki poczęstunek i upominki. Dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne, już za rok.


Andrzejki w grupach wychowawczych
27 listopada gościliśmy harcerzy Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej, którzy poprowadzili zabawę andrzejkową. Zabawa przebiegała w miłej i wesołej atmosferze przy śpiewie i nutach gitary. Wychowankowie chętnie brali udział we wróżbach andrzejkowych takich jak: wróżenie z atramentu, zapałek, butów i  liczb od 1 do 15. Miłym akcentem kończącym spotkanie było wspólne zaśpiewanie piosenki w kręgu. Bardzo dziękujemy harcerzom i czekamy na kolejne spotkanie.


BRZYDKIE KACZĄTKO
27 listopada grupa naszych podopiecznych wzięła udział w spektaklu pt. "Brzydkie kaczątko" w wykonaniu grupy teatralnej "W drodze" z Lubina. Wydarzenie miało miejsce po sąsiedzku - w Centrum Aktywizacji Społecznej w Dzierżoniowie. Udział w tym przestawieniu, dzięki tematyce, okazał się być formą terapii. Baśń bowiem pokazuje problem odtrącenia, samotności i nietolerancji, a końcowe szczęśliwe rozwiązanie spowodowało, że uczniowie mogli uwierzyć w swoje możliwości i nabrać pewności siebie. Jednocześnie spektakl pokazał, że warto być skromnym i mieć w sobie dużo tolerancji dla inności.
Zaznaczyć trzeba, że przedstawienie dofinansowane zostało przez Stowarzyszenie POMOST w Dzierżoniowie, które z kolei pozyskało środki od dzierżoniowskiej firmy BROEN. Dziękujemy bardzo!


Znane i nieznane ...
22 listopada, przy nieco niesprzyjającej aurze, liczna grupa uczniów naszej placówki wybrała się do Świdnicy - stolicy naszej diecezji. Zwiedziliśmy Katedrę Św. Stanisława i Wacława, Kościół Pokoju oraz pełen przepięknych zabytkowych kamienic Rynek.
Po Katedrze oprowadził nas pan Mariusz Barcicki - przewodnik świdnicki. Dziękujemy Mu za liczne ciekawostki, z którymi nas zapoznał. W Kościele Pokoju powitała nas przemiła Pani, która zaprosiła do wysłuchania nagrania opowiadającego o tym przepięknym i znanym na całym świecie zabytku kultury. W drodze powrotnej obejrzeliśmy piękne kamienice na Rynku. Pomimo bardzo niskiej temperatury wycieczka była udana, wszyscy zadowoleni i nikt się nie rozchorował! O czym zawiadamiamy z radością :D


Wystawa ptaków
18 listopada wychowankowie grup wychowawczych mieli okazję brać udział i oglądać wystawę kanarków i ptaków egzotycznych. Wystawa odbyła się w Centrum Kultury w Pieszycach. Naszym wychowankom prelekcji udzielił współorganizator wystawy pan Mariusz Cieślak, który zajmuje się hodowlą kanarków i ptaków egzotycznych. Wychowankowie dowiedzieli się jak trudna jest praca hodowcy ile wysiłku kosztuje pielęgnacja i rozmnażanie kanarków, zeberek i pięknie ubarwionych czyżyków kapucynek. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do internatu.


Turniej warcabowy
15 listopada odbył się XX Jubileuszowy Otwarty Dolnośląski Turniej Warcabowy Osób Niepełnosprawnych. Miejscem zmagań naszych młodych sportowców był Miejski Dom Kultury w Świebodzicach. W turnieju wystąpiło siedem zespołów.
W tym gronie jako drużyna zajęliśmy I miejsce.
Indywidualnie Kamila Kuźniak zajęła III miejsce, a Nikola Kuźniak uplasowała się na IV miejscu.
Drużyna SOSW w Dzierżoniowie wystąpiła w następującym składzie:
Kategoria młodsza
1. Nikola Kuźniak
2. Kamila Kuźniak
3. Dominika Bednarz
Kategoria starsza
1. Sandra Migas
2. Damian Komorowicz
3. Oskar Januszkiewicz


Laboratorium dźwięku
15 listopada uczniowie wzięli udział w warsztatach muzycznych w Labolatorium Dźwięku w Przedborowej. Zajęcia zostały zorganizowane przy współudziale GOKSiR Stoszowice w Srebrnej Górze. Prowadzący warsztaty Państwo Leginowiczowie porwali nas w zaczarowany świat muzyki.
Uczniowie mieli okazję dotknąć i wypróbować m. in.: brzmienia instrumentu rodem z Australii tzw. Tigideridoo czy ,,zaklinacza deszczu”. Pan Igor z małżonką zachęcali naszych uczniów do przygody muzycznej z wykorzystaniem zarówno instrumentów dętych,szarpanych jak i klawiszowych oraz elektrycznych. W zdumienie wprawiła naszych wychowanków gra na pile. Nie lada umiejętności wymagało dęcie w róg myśliwski. Studio zmieniające ludzki głos wywołało uśmiech na twarzach dzieci. Czas w tym magicznym miejscu upłynął nam bardzo szybko. To początek naszej współpracy, kolejni uczniowie nie mogą się doczekać zajęć w Labolatorium Dźwięku.


Muzeum cywilizacji
15 listopada grupa uczniów z Ośrodka wraz z Panią Moniką Szczypką i Panią Iloną Szady udała się z wizytą do Muzeum - Góry Sowie Region Sudety mieszczącego się w Kamionkach. Jest to największe w naszym rejonie, muzeum o tak zróżnicowanej tematyce. Znajduje się tu kilka tysięcy interesujących eksponatów, które mimo braku opisów są już udostępnione dla zwiedzających. Nasi uczniowie z ogromnym zaciekawieniem oglądali zgromadzone przedmioty i słuchali interesujących opowieści. Mogli również zobaczyć urządzenia, maszyny i narzędzia przez nich wykorzystywane w życiu codziennym oraz swojej pracy zawodowej. Dzięki temu mieli możliwość dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu swoich dziadków i pradziadków, problemów z jakimi się borykali na co dzień.
Ciekawa lekcja historii zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Wychowankowie są bardzo wdzięczni właścicielowi Muzeum Panu Józefowi Przeorkowi za umożliwienie nieodpłatnego podziwiania zgromadzonych eksponatów.


Mistrzowska piłka nożna
13 listopada nasza reprezentacja piłki nożnej chłopców zdobyła III miejsce w Dolnośląskich Mistrzostwach Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Chłopców w Oławie.
W turnieju uczestniczyło 10 zespołów podzielonych na dwie grupy. Dwa najlepsze zespoły z grupy awansowały do finału. Wyszliśmy z grupy jako drugi zespół i zagraliśmy z pierwszym zespołem drugiej grupy z Wąsosza. Niestety przegraliśmy mecz z tym bardzo dobrym zespołem i graliśmy o 3 miejsce z Trzebnicą wygrywając trudny pojedynek 5 : 4. Przy odbiorze pucharu organizator podkreślił, że jako jedyny zespół nie przegraliśmy z Mistrzem Turnieju, którym został zespół z Wrocławia Kamiennej. W meczu grupowym z tym zespołem uzyskaliśmy remis 1: 1. Chłopaki WIELKIE BRAWA, bo obok sukcesu sportowego stworzyliście w zespole niepowtarzalną atmosferę i umieliście się świetnie zachować.


OBCHODY 100-LECIA NIEPODLEGŁEJ POLSKI
9 listopada cała społeczność naszego Ośrodka uczciła setną rocznicę odzyskania niepodległości. Przystrojeni w biało-czerwone kotyliony świętowaliśmy to wyjątkowe wydarzenie, biorąc udział w turnieju "Kocham Cię, Polsko!". Mieliśmy okazję zmagać się z pytaniami dotyczącymi polskiej historii, kultury i tradycji, w ciemno rozpoznawaliśmy tradycyjne potrawy kuchni polskiej, udowodniliśmy, że znamy wielkich Polaków i że umiemy poprawnie pisać po polsku. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju, oglądając piękne prezentacje przygotowane przez wszystkie klasy. O godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego".
Pełni wzruszeń, z uśmiechem na ustach, udowodniliśmy, jak bardzo kochamy Polskę - naszą Ojczyznę.


NASZA NIEPODLEGŁA
05 listopada we Wrocławiu odbył się konkurs pod hasłem „100 – lecie niepodległej Polski”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Była to okazja do sprawdzenia wiedzy z historii, zaprezentowania talentów plastycznych, ale także do wspólnej zabawy. Świętowanie niepodległości Polski różne ma oblicza, kolejne już w piątek.


KAŻDY MOŻE BYĆ OMNIBUSEM
25 października odbył się konkurs "Omnibus" stanowiący kontynuację działań podjętych w roku 2016 i 2017. Podobnie jak w latach ubiegłych zakładał rywalizację kilku drużyn, złożonych z młodzieży gimnazjalnej oraz ostatnich klas szkoły podstawowej. Zadania przedstawione uczestnikom do wykonania uwzględniały zagadnienia zawarte w podstawie programowej gimnazjum i szkoły podstawowej. W konkursie przeprowadzonym wzięło udział pięć czteroosobowych drużyn. Tegoroczna edycja turnieju rozpoczęła się od prezentacji przeprowadzonej przez Panią Joannę Więckowską, popularyzującą przyjazną naukę w "Spektrolabium". Po zakończeniu pokazu drużyny miały za zadanie wykonać bardzo ciekawe eksperymenty chemiczne. W zasadniczej części konkursu uczestnicy rozwiązywali zadania z zakresu języka polskiego, historii, matematyki, biologii, geografii, sztuki. Zadania miały formę krzyżówek, układanek, uzupełnianek, puzzli, zadań praktycznych, quizów, zadań ruchowych, doświadczeń fizycznych.


BIBLIOTEKA BEZ TAJEMNIC
W roku szkolnym 2018/2019 wychowankowie grup wychowawczych mają możliwość korzystania z popołudniowych cyklicznych zajęć bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece publicznej w Dzierżoniowie. Podczas pierwszego spotkania wychowanki posłuchały o pracy i działalności Biblioteki oraz bibliotekarza. Celem tego rodzaju zajęć jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u wychowanków, wdrożenie do obcowania z literaturą dziecięcą i słowem pisanym. Poprzez zajęcia w bibliotece wychowankowie uczą się aktywnego odbioru dóbr kultury, poznają tradycje narodu, kraju, regionu, swojego miasta jak również doskonalą technikę czytania. Mają także możliwość rozwijania swoich własnych zainteresowań. Na tych zajęciach dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących tematyki konnej i jeździeckiej. Były również zagadki literackie i prezentacja różnych bajek dla dzieci oraz opowieści dla młodzieży. Na zakończenie na zachętę zostały poczęstowane słodyczami i balonami - może takie właśnie prezenciki uczynią z nich wiernych czytelników?


Obchodzimy urodziny
18 urodziny to wydarzenie szczególne i z tej okazji 17 października wychowankowie grup wychowawczych mieli przyjemność uczestniczyć w przyjęciu urodzinowym naszej wychowanki. Świętowanie zaczęliśmy od złożenia życzeń i wręczenia prezentów. Olbrzymią radość naszej wychowance sprawiło symboliczne zdmuchiwanie 18 świeczek na torcie urodzinowym i słodki poczęstunek przygotowany przez wychowawców. Był to miło spędzony czas wspólnego bycia razem, rozmów i wspomnień. Przyjęcie urodzinowe zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem stu lat naszej jubilatce.


Warsztaty w Środowiskowym Domu Samopomocy
16 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach tematycznych, które odbywały się w dzierżoniowskim Środowiskowym Domu Samopomocy. Uczniowie wszystkich klas SPP mogły podszkolić się w zakresie prac plastycznych, kulinarnych oraz wziąć udział w treningu umysłu. Kierownictwo, jak również podopieczni ŚDS przyjęli nas bardzo serdecznie. Współpraca zakwitła i, mamy nadzieję, nie zgaśnie i kwitnąć będzie w przyszłości. Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie!


Nasze młode talenty
16 października grupa uczennic naszych szkół brała udział w V Przeglądzie Zespołów Artystycznych Szkół Specjalnych i Integracyjnych w Oławie pt.: "Młode Talenty". Dziewczęta prezentowały dwie piosenki i dwa tańce. Otrzymały za swój występ gromkie brawa, a na zakończenie dyplomy i nagrody. Po występach wszystkich uczestników mieliśmy okazję skosztować słodkiego poczęstunku i pysznej pizzy oraz nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.


HYDROPOLIS we Wrocławiu
12 października uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli, po raz kolejny, ogromną przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Wrocławia organizowanej przez Biuro Turystyczne Prom z Wrocławia w ramach realizacji projektu "Wzrost jakości edukacji szkolnej".
Tym razem celem wycieczki było zwiedzanie Hydropolis. Poza tą niewątpliwą atrakcją Wrocławia organizator przygotował dla nas inne niespodzianki: przeprawę przez Odrę kolejką gondolową „Polinką”, spacer na Wielką Wyspę i do Hali Stulecia, mini-piknik na Pergoli, pokaz multimedialnej fontanny oraz zwiedzanie Ogrodu Japońskiego, gdzie mogliśmy zobaczyć i nakarmić ogromne karpie koi. Finałem wycieczki był obiad w restauracji Pizza Hut, gdzie zjedliśmy pyszną zupę pomidorowa i pizzę.
Nasz opiekun - Paweł Selucha - w przystępny sposób opowiadał o ciekawostkach związanych z odwiedzanymi miejscami i pięknie się nami opiekował, za co serdecznie dziękujemy.


Potyczki kulinarne
10 października uczniowie klasy I Szkoły Przysposabiającej do Pracy naszego Ośrodka odwiedzili Zespół Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszych, w którym odbywał się IV Festiwal Promocji Zdrowia. Nasi uczniowie mieli okazję skosztować pyszne i zdrowe kanapki oraz sałatki warzywne przygotowane przez uczestników -"Potyczek kulinarnych z Karolem Okrasą". Niewątpliwie olbrzymią radość sprawiło im spotkanie ze znanym mistrzem kulinarnym panem Karolem Okrasą - były miłe słowa, autografy i zdjęcia.


Święto Pieczonego Ziemniaka
8 października 2018r. wychowankowie grup wychowawczych wraz z wychowawcami po raz kolejny obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Grillowanie na świeżym powietrzu stało się już tradycją. Przygotowane przez wychowawców ziemniaczki, kiełbaski i pieczony chlebek cieszyły się powodzeniem. Wspólne biesiadowanie przy stole i rozmowy stworzyły miłą atmosferę. Miłym akcentem kończącym grilla były zabawy podwórkowe takie jak: zabawa w chowanego, wyliczanki, wesoły berek.


Dzień Otwarty w Pałacu w Pieszycach
6 października wychowankowie grup wychowawczych wraz z kadrą pedagogiczną naszej Placówki, wybrali się do Pieszyc. Celem wyjazdu było zwiedzanie Pieszyckiego Pałacu zwanego Wersalem Śląska. Jest on największym zamkiem barokowym w tej części Polski. Podziwiając piękno otaczającej nas architektury ubiegłych stuleci zwiedzaliśmy między innymi: salę zieloną, bibliotekę czerwoną, jadalnię, kredensownię, pokój rosyjski, sypialnię Cara Aleksandra I.


Dzień Chłopaka w Górach Sowich
27 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Samorząd szkolny postanowił, że cała szkoła spędzi go w naszych pięknych górach. Było ognicho z kiełbaskami, tańce, wejście na punkt obserwacyjny, tory przeszkód i inne rozgrywki sportowe, a przede wszystkim życzenia i słodkości dla naszych wspaniałych chłopaków! Wszyscy bawili się przednio, a grono pedagogiczne było bardzo dumne ze wspaniałego zachowania wszystkich uczniów.


Wycieczka do wrocławskiego Afrykarium
21 września uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum z naszego Ośrodka mieli możliwość wzięcia udziału w bezpłatnej wycieczce organizowanej w ramach projektu "Wzrost jakości edukacji szkolnej". Uczestnicy byli zachwyceni, zwierzaki postanowiły w tym właśnie dniu być bardzo przystępne i pokazać się jak z najlepszej strony - lew przespacerował się dumnie tuż przed naszymi nosami, hipopotamy brykały ochoczo w wodzie, a małpy, jak zwykle, robiły małpie figle. Dodatkowe zajęcia: "O jajku" oraz "O małpach i ich życiu" znacznie przybliżyły dzieciakom wiedzę zoologiczną. Opieka Pana przewodnika okazała się przyjemna i kompetentna. Takie lekcje są najlepsze!


RODZICE

Masz pytania?
Przyjdź do nas!

Organizujemy indywidualne spotkania specjalistów z rodzicami i opiekunami, prezentujące ofertę Placówki, pomagające w podjęciu decyzji o wyborze szkoły dla Państwa dziecka

NABÓR DLA UCZNIÓW
ZE SPEKTRUM AUTYZMU

WCZESNE
WSPOMAGANIE ROZWOJU