KRONIKA GALERIA ORGANIZACJA KONTAKT STOWARZYSZENIE
KRONIKA 2017/2018

KRONIKA 2016/2017

KRONIKA 2015/2016

KRONIKA WYDARZEŃ 2018/2019


Gra miejska Dzierżoniów - moje miasto
13 czerwca z siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dzierżoniowie, po silnej ulewie z towarzyszącymi jej piorunami, wyruszyli uczestnicy V edycji gry. W grze brało udział 6 czteroosobowych zespołów wraz z opiekunami, które miały za zadanie pokonanie wyznaczonej trasy na terenie Dzierżoniowa, wykonanie zadań i zebranie rekwizytów. Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum ze SOSW z Dzierżoniowa i Piławy Górnej, Szkoły Podstawowej nr 3, 5 z Dzierżoniowa podjęły się tego wyzwania. W czasie gry trzeba było wykazać się współpracą, umiejętnością wyszukiwania informacji, czytania ze zrozumieniem, czytania mapy, orientacji w terenie oraz kondycją fizyczną (wejście na wieżę widokową i przejście trasy) oraz umiejętnościami ruchowymi. Grę zwieńczyło wspólnie wykonane zadanie, polegające na dopasowaniu odpowiednich nazw pod obrazkami tematycznie związanymi z architekturą miasta, które dzieci zbierały podczas gry.
Uczniowie, w nagrodę za aktywne uczestnictwo w grze, otrzymali zdjęcia, dyplomy, materiały promocyjne ufundowane przez Urząd Miasta Dzierżoniów, drobne upominki ufundowane przez Centrum Informacji Turystycznej oraz nagrody rzeczowe dla każdego uczestnika. Dzięki Stowarzyszeniu „Pomost” uczniowie w ramach gry odwiedzili bar „Tościk”, gdzie mogli się posilić.
Już w trakcie gry panowała piękna aura, odpowiednia dla wysiłku w terenie. Dzieci sprawnie i z dużym zaangażowaniem przeszły trasę i powróciły na czas do Ośrodka, by tam kontynuować zabawę. Atmosfera była ciepła i radosna. Grę zakończyliśmy wspólnym zdjęciem. Do zobaczenia w przyszłym roku.


Wycieczka do Minieurolandu w Kłodzku
11 czerwca uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Minieurolandu w Kłodzku. W Minieurolandzie można podziwiać ponad 40 makiet najznamienitszych budowli z Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej, Europy oraz ze świata. Wszystko to znajduje się w otoczeniu pięknego ogrodu, obfitującego w tysiące unikatowych gatunków drzew i krzewów. Miniatury przedstawione są w skali 1:25, z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów.
Pod opieką przewodnika przeszliśmy szlakiem miniatur. Poznaliśmy krótką historię budowli. Następnie wzięliśmy udział w grze, która polegała na odnalezieniu określonych miniatur, wpisaniu do tzw. paszportu ich nazwy, odnalezieniu na tabliczce informacyjnej symbolu i przyporządkowaniu mu odpowiedniej litery z instrukcji do gry. Po odszukaniu budowli i zebraniu wszystkich liter utworzyliśmy hasło Festiwal Kwiatów. Na koniec, jak to bywa na wycieczkach, każdy kupił sobie loda lub pamiątkę, albo jedno i drugie, i zmęczeni atrakcjami powróciliśmy do naszej ukochanej szkoły.


Gdy wakacje przyjdą wreszcie,
Najważniejsze są rzeczy dwie:
By bezpiecznym być i jeszcze
Dobry humor zawsze mieć!

Bezpieczne wakacje
Zbliża się okres wakacji dlatego do naszego Internatu zaprosiliśmy funkcjonariuszy Straży Miejskiej - Starszego Inspektora Sebastiana Strzelczyka i Młodszego Strażnika Magdalenę Gąsiorowską. Funkcjonariusze przybliżyli naszym wychowankom najważniejsze zadania dzierżoniowskiej Straży Miejskiej oraz przypomnieli: zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, przechodzenia przez jezdnię, jazdy rowerem, a także jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców i rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie zbliżających się wakacji. Nasi goście zaprezentowali również swój radiowóz oraz wyposażenie niezbędne podczas wykonywanej pracy. Dzieci z uwagą słuchały zasad bezpieczeństwa podczas wakacji. Serdecznie dziękujemy za dobre rady i liczymy na dalszą współpracę w przyszłym roku szkolnym.


Biblioterapia w grupach wychowawczych
„Wiosna ach to Ty”., „Każdy z nas ma jakiś talent”., i „Drzewo marzeń”., to cykl zajęć biblioterapeutycznych w których uczestniczyli wychowankowie. Zajęcia odbywały się w bibliotece pedagogicznej i były prowadzone przez panią Sylwię, której serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę w nowym roku szkolnym.


Święto Ośrodka 2019
6 czerwca zakończyliśmy podróż dookoła świata … a tak naprawdę podsumowaliśmy kilkumiesięczny projekt pod hasłem „Dookoła świata” w ramach corocznego Święta Ośrodka.
W trakcie spotkania wędrowaliśmy przez wszystkie kontynenty, podziwiając niesamowicie bogate stoiska przygotowane przez klasy oraz obejrzeliśmy pouczające prezentacje i zabawne występy.
Radosne świętowanie kontynuowaliśmy aż do wczesnego popołudnia, rozgrywając liczne sportowe konkurencje i pałaszując przysmaki z całego świata.
W tym roku zwiedziliśmy świat, może w przyszłym odkryjemy najdalsze zakątki kosmosu?


VI Wojewódzki Trójbój Sportowy
4 czerwca po raz kolejny wzięliśmy udział w Wojewódzkim Trójboju Sportowym w Oławie, zawodach które bardzo polubiliśmy. W tym roku nasze wspaniałe dziewczyny zajęły III miejsce drużynowo. Kamila Kuźniak zajęła również III miejsce, a Leokadia Pośpiech miejsce I. Gorące gratulacje!


Ostatnia wizyta w Sono-Lab Laboratorium Dźwięku
3 czerwca ostatnia w tym roku szkolnym grupa uczniów odwiedziła gościnne progi Sono-Lab Laboratorium Dźwięku w Przedborowej. Dzieciaki z uwagą przyglądały się starym odtwarzaczom dźwięku i innym muzealnym eksponatom. W trakcie zajęć muzycznych bawiły się świetnie wystukując rytm za pomocą Bum Bum Rurek. Grając na przeróżnych instrumentach mogły poczuć się jak zawodowi muzycy. Dziękujemy za możliwość udziału w takich super warsztatach. Duch artystyczny został rozbudzony!


Dookoła świata - podchody w Górach Sowich
30 maja uczniowie naszej placówki brali udział w podchodach w ramach realizacji projektu "Dookoła świata". Dzieci podzielone na grupy musiały wykonać określone zadania idąc szlakiem z Leśnego Dworka na Trzy Buki. Zadania były zróżnicowane z uwagi na wiek i poziom intelektualny uczniów. Polegały m.in. na rozwiązywaniu krzyżówek tematycznych, wykreślanek i układaniu puzzli. Należało też rozwiązać krótkie testy z zakresu wiedzy o świecie. Pełnym emocji zadaniem było odnalezienie skarbu. Podchody zakończyły się ogniskiem z kiełbaskami.


Mamo, tak bardzo Cię kocham
i dziękuję Ci za wszystko.
Za Twój uśmiech, który ogrzewa
mnie w różnych chwilach życia,
a najbardziej dziękuję Ci za to, że jesteś.

Dzień Matki w Internacie
Święto Matki to jedno z najpiękniejszych świąt w roku. Matka to synonim miłości i dobra, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne. W tym dniu wychowankowie grup wychowawczych gościli swoje mamy w internacie. Mamy zostały podjęte słodkim poczęstunkiem a po części artystycznej otrzymały ozdobione upominki.


Powiedz mi a zapomnę,
pokaż mi, a zapamiętam,
daj mi zrobić, a zrozumiem

ZIELONO MI – MAJÓWKA NA ŁONIE NATURY
Zgiełk codziennych spraw, zabieganie i nieustanne napięcie sprawiają, że czasem trudno się wyciszyć.
Nadeszła wiosna, a z nią piękny maj, dlatego wychowankowie grup wychowawczych postanowili skorzystać ze słonecznej pogody i wypocząć na łonie natury. Zdecydowaliśmy na chwilę wyłączyć telefony i elektronikę. Obcowanie z naturą jest okazją do poznania świata przyrody oraz rozwoju motorycznego i umysłowego. Celem takich zajęć było dostarczenie wychowankom możliwości radosnej zabawy na łonie natury, pokazanie zalet czynnego wypoczynku w kontakcie z przyrodą.
Natura jak żadna inna pomoc pedagogiczna ani zabawka potrafi pobudzić ciekawość, rozwinąć kreatywność i trenować sprawność ruchową.
Pozostaje nam tylko z tego korzystać jak najczęściej.


WYCIECZKA DO KRAKOWA
14-16 maja trzynastu naszego Ośrodka uczniów pod opieką p. Wiesi, Justynki i Agnieszki wzięło udział w wycieczce do Krakowa i Inwałdu.
Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała to pobyt był udany, pełen atrakcji i wrażeń.
Z pokładu statku obejrzeliśmy malownicze zakątki Krakowa. O krakowskich legendach, historii i dawnych mieszkańcach opowiedziała nam bardzo sympatyczna pani przewodnik. Pokazała nam również ciekawe miejsca i zabytki. Mieliśmy okazję zwiedzić „prawie cały świat” w Parku Miniatur w Inwałdzie. Miłym zaskoczeniem były dla nas dodatkowe atrakcje: kino 5D i laserowy paintball. Wszyscy świetnie się bawili i mimo dużej różnicy wieku stanowili zgrany zespół.
Dziękujemy bardzo za wsparcie finansowe Stowarzyszeniu „Pomost”, firmie „Broen” oraz ojcu Cezaremu Pietrasowi z Krakowa Olszanicy.


PRZERWA NA CZYTANIE
13 maja w ramach kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM nasza placówka wzięła udział w akcji PRZERWA NA CZYTANIE. Na przekór "pechowej" trzynastce, wszyscy uczniowie zasiedli w różnych kącikach i czytali ulubione książki samodzielnie, sobie nawzajem lub słuchali opowieści czytanej przez nauczycieli i innych dorosłych pracowników. Akcja miała na celu zachęcenie do sięgania po książki w różnych sytuacjach, pokazanie tego, że czytanie jest fajne i przynosi dużo przyjemności. Mamy nadzieję na wzrost czytelnictwa wśród młodych ludzi - dzięki temu robią się przecież coraz mądrzejsi i stabilni emocjonalnie. A do biblioteki zapraszamy zawsze!


WIELKANOCNE PRZYSMAKI
Tym razem wychowankowie w ramach zajęć kulinarnych uczyli się pod czujnym okiem szkolnej kucharki, pani Małgorzaty Zając faszerować jajka i dekorować grzanki z chleba. Zajęcia miały na celu przypomnieć nam o tradycyjnych przysmakach, które tak chętnie zjadamy podczas wielkanocnego śniadania. Wychowankowie uczyli się także współpracy i wzajemnej pomocy podczas przygotowania ciasta marchewkowego, które ze smakiem kosztowali.


Święta Wielkanocne tuż, tuż
9 kwietnia uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, odwiedzili Koło Gospodyń Wiejskich w Piskorzowie. Panie należące do Koła zorganizowały warsztaty wielkanocne, podczas których mogliśmy wykonać piękne palmy, ozdobić jajka, wykonać wielkanocne zajączki. Kształcąc sprawność manualną, przypomnieliśmy sobie jaka jest symbolika Świąt, z czym nam się one kojarzą i poczuć świąteczną atmosferę.


Marsz Świadomości
3 kwietnia uczniowie i wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego po raz 4 uświadamiali społeczność lokalną w temacie Autyzmu. Spacerując ulicami Dzierżoniowa i odwiedzając urzędy rozdawali ulotki, wręczali okazjonalne długopisy, niebieskim kolorem koszulek zwracali uwagę mieszkańców na temat akcji.
"Wystarczy zrozumieć".


Wycieczka do Piernikarni Śląskiej
2 kwietnia uczniowie wzięli udział w warsztatach piernikowych w Piernikarni Śląskiej w Niemczy. Uczestnicy zapoznali się z historią wypieku pierników oraz mieli okazję samodzielnie wykonać ciastka. Wyjazd był bardzo udany i obfitował w niezapomniane wrażenia.


Konkurs piosenki
2 kwietnia uczennice naszych szkół brały udział w konkursie piosenki w Wąsoszu. W tym konkursie braliśmy udział pierwszy raz. Nasze uczestniczki miały możliwość zaprezentowania się na scenie oraz nawiązania nowych znajomości. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli wziąć udział w tym konkursie.


Zajęcia zooterapii
Stowarzyszenie "POMOST" w Dzierżoniowie zaprosiło grupę uczniów na zajęcia pt. "Ja i 4 łapy". Dzięki temu nasi uczniowie mogli uczestniczyć w ciekawych zajęciach w zakresie dogoterapii, a także w warsztatach u przyjaciół Nika i Lemona, jak te 1 kwietnia w gospodarstwie agroturystycznym Marianówek.


Rekolekcje wielkopostne
26 marca uczniowie naszych szkół brali udział w Rekolekcyjnym Dniu Skupienia. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Cuda Pana Jezusa”. Do udziału w rekolekcjach przygotowywali się od dnia Środy Popielcowej. Każda grupa miała przygotować scenkę przedstawiającą jeden cud Pana Jezusa. Przygotowane krótkie przedstawienia pozwoliły uczestnikom poczuć radość, ale także wzruszenie i podziw ze strony oglądających. Wszyscy uczniowie mieli możliwość pokazania swoich talentów aktorskich. Rekolekcje urozmaiciły piosenki religijne znane uczniom. Naukę rekolekcyjną wygłosił obecny wśród nas ks. Błażej. Po nauce rekolekcyjnej poszczególne klasy przystąpiły do wykonania zadań tematycznych przygotowanych z uwzględnieniem ich zainteresowań i możliwości. Z pewnością wszystkie przedstawione cuda naszego Pana na długo zostaną w pamięci uczniów.


I dzień wiosny
21 marca przywitaliśmy kalendarzową wiosnę. Nie był to może przepiękny i słoneczny dzionek, ale nasze serca tęsknie wypatrujące ciepłych, wiosennych chwil i tak rosły, kiedy kartka w kalendarzu została przewrócona. Konkursy nagrodzone słodkimi drobiazgami zostały obdarzone mianem "wiosennych", więc uznane zostało nastanie wiosny i już! Teraz czekamy tylko na trochę słońca i trochę więcej stopni Celsjusza.


KULINARNE INSPIRACJE
W ramach realizacji Powiatowego Grantu Oświatowego pt. „Kulinarne inspiracje”, wychowankowie grup wychowawczych biorą udział w zajęciach kulinarnych. Tym razem nasi podopieczni przygotowali ciasto z masą kajmakową i brzoskwiniami, sałatkę owocową, deser tiramisu z serkiem mascarpone i pyszne domowe hamburgery z warzywami. Planujemy kolejne zajęcia kulinarne na których będziemy uczyć się faszerować i dekorować jajka, oraz piec ciasto marchewkowe.


SPP w laboratorium dźwięku
14 marca
uczniowie z klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w zajęciach umuzykalniających w Laboratorium dźwięku Sono-Lab w Przedborowej. Uczniowie mogli zobaczyć oraz usłyszeć brzmienie wybranych instrumentów muzycznych, mieli również możliwość gry na wybranych przez nich instrumentach.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu edukacyjnego: ,,Dźwięki i my”, na który nauczyciel usprawniania mowy i wymowy p. Violetta Wilczyńska uzyskała grant oświatowy ze Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie. Spotkanie to zapewniło uczniom praktyczne doświadczenia związane ze światem muzyki i zjawiskami akustycznymi, pozytywnie wpłynęło na rozwój psycho-społeczny uczniów, dzięki możliwości bezpośredniego kontaktu i obcowania z muzyką. Zajęcia prowadził pomysłodawca i twórca ,,Laboratorium dźwięku Sono-Lab” pan Igor Leginowicz, który jest z wykształcenia inżynierem dźwięku i muzykiem. Dziękujemy za miłe przeżycia.

Wesoło i twórczo spędzony czas zakończył się niespodzianką. Tego dnia uczennica klasy I Szkoły Przysposabiającej do Pracy obchodziła swoje 18–ste urodziny.
Koledzy i koleżanki z klasy przygotowali dla niej samodzielnie pieczony tort urodzinowy oraz zorganizowali miłe spotkanie, przepełnione wesołymi wspomnieniami, muzyką i śpiewem. Dominika dmuchając świeczki na torcie i przyjmując życzenia nie kryła wzruszenia i wielkiej radości.
Tak miło się spotkać i pamiętać o ważnych datach naszych przyjaciół.


Turniej badmintona
13 marca
uczniowie naszego Ośrodka brali udział w II Integracyjnym Turnieju Badmintona w Ząbkowicach Śląskich. To nasze pierwsze takie doświadczenia i od razu sukcesy.
II miejsce zespołowo, na co złożyły się I, II i III miejsca na wszystkich etapach edukacyjnych.
I miejsca zdobyli: Klaudia Bartosik i Oskar Januszkiewicz,
II miejsca: Leokadia Pośpiech i Damian Komorowicz,
III miejsce: Marcelina Matuszewska.
Gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom wspaniałej postawy sportowej. Dziękujemy też SOSW w Ząbkowicach za świetną organizację i przemiłą atmosferę podczas zawodów.


Dzień Kobiet
7 marca
nasi uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali przedstawienie z okazji Dnia Kobiet. Po zapoznaniu widzów z definicją kobiety, zostały zaprezentowane sylwetki rożnych typów kobiet: feministki, kokietki, gosposi domowej, naukowca, kumpeli, sportsmenki i oczywiście damy. Następnie wystąpił zespół Ich Dwoje z piosenką "Kochać kobiety", który do łez rozbawił publiczność. Na koniec uczniowie zaprezentowali skecz pt. "Sporty kobiece". Duże brawa i przygotowane dla wszystkich smakołyki wprowadziły nas w atmosferę święta kobiet, a kwiaty rozdawane przez uczniów następnego dnia umiliły paniom ten dla nich tylko przeznaczony czas.

Grupa chłopców z klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowała spotkanie z okazji Święta Kobiet. Chłopcy upiekli pyszne ciasto czekoladowe i przyrządzili słodkie desery. Uczennice zostały obdarowane kwiatami. Była to dobra okazja do porozmawiania o tym, jak w dzisiejszym świecie są stosowane dobre maniery i jakie cechy powinien mieć gentelman.
Wychowankowie grup wychowawczych, w ramach realizacji Powiatowego Grantu Oświatowego pt. „Kulinarne inspiracje”, podczas zajęć kulinarnych przygotowali ciasto. Na nasze kobietki w świetlicy czekał słodki poczęstunek i wspólne śpiewanie piosenek. Miło było widzieć uśmiech na twarzach wszystkich Kobiet tego dnia.


Bal karnawałowy
21 lutego
w naszej placówce odbył się bal karnawałowy. Pojawili się na nim policjanci, Batman, kilka kotków, rzeźnik (!), Spiderman, Myszka Miki, pewna Chinka, kilka pięknie ubranych pań i wiele osób w maskach trudnych do zidentyfikowania - mamy nadzieję, że nie ukrywali się przed organami ścigania...;)
W trakcie wspaniałej zabawy miały miejsce konkurencje sprawnościowe, po których uczestnicy otrzymywali słodkości. Wszyscy dobrze się bawili do swoich ulubionych rytmów.
Dzięki temu wydarzeniu tradycji stało się zadość, a zadowoleni i zrelaksowani uczniowie mogli podjąć się kolejnych trudnych zadań edukacyjnych.


Zajęcia manualno-techniczne
Chociaż jeszcze zima kalendarzowa trwa to na dworze jakby zrobiło się bardziej wiosennie.
W związku z tym klasa III gimnazjalna postanowiła przywołać zimę z powrotem i stworzyła takie oto piękne pingwinki z surowców wtórnych. Prezentują się one wspaniale, a przy okazji pokazują nasze podejście mocno ekologiczne do otaczającego nas świata.


„Praktyki wspomagane dla uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy - szansą na podjęcie zatrudnienia na otwartym rynku pracy”
W styczniu 2019 r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy rozpoczęli praktyki wspomagane. Są one przewidziane w ramach realizacji podstawy programowej na przedmiocie przysposobienie do pracy.
Dobór liczby udających się na praktyki wspomagane uwzględnia indywidualne potrzeby i potencjał uczniów, zasoby i możliwości szkoły oraz zakładu pracy, w którym praktyki się odbywają. Zajęcia realizowane są w cyklu raz na dwa tygodnie dla każdej grupy.
Patronat nad praktykami objął zakład KOTEX w Bielawie z właścicielami Haliną i Janem Sikorskimi.
Podczas praktyk uczniowie zapoznają się z obowiązkami i prawami pracownika oraz obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa podczas wykonywania konkretnych zadań. Wykonują wybrane proste prace z zakresu czynności włókienniczych w cyklu produkcyjnym aktualnie realizowanym w zakładzie.
Praktyki są przygotowaniem do wykonywania w przyszłości prac pomocniczych z zakładach szwalniczych i krawieckich.


WALENTYNKI 2019
14 lutego
obchodziliśmy walentynki. W tym roku z tej okazji miała miejsce wspaniała zabawa taneczna. Uczniowie bawili się świetnie i wywijali niejednokrotnie skomplikowane figury taneczne do swoich ulubionych piosenek. Zwieńczeniem obchodów dnia św. Walentego - patrona zakochanych, było wręczanie kartek walentynkowych robionych własnoręcznie przez naszych podopiecznych. Obdarowani byli szczęśliwi, a obdarowujący cieszyli się patrząc na reakcje swoich ulubieńców.


W WALENTYNKOWYH KOLORACH
Walentynki to dzień, w którym wyznajemy swoje uczucia względem innych. W tym dniu nasi wychowankowie wzięli udział w konkursie na najsympatyczniejszego wychowanka w internacie. Zostały przeprowadzone wybory, które odbyły się oczywiście na demokratycznych zasadach - każdy głos był tajny. Po zebraniu wszystkich głosów nastąpiło ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród. Miłym akcentem było wspólne śpiewanie piosenek Filipa Lato „Zanim nas policzysz” i Sylwii Przybysz „Kochana przyjaciółko”.


Wizyta w Domu Senior+
21 stycznia
grupa naszych uczniów uczestniczyła w spotkaniu z pensjonariuszami Dziennego Domu Senior+, który mieści się w Dzierżoniowie przy ul. Krasickiego.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie wysłuchali bajki czytanej przez prowadzących, porozmawiali o jej treści, a następnie przygotowali wspólnie sałatkę owocowa - trzeba zaznaczyć, że była pyszna a apetyty dopisywały naszym dzieciom.
Uczniowie mieli również okazję zaprezentować krótki występ artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz wręczyć seniorom drobne upominki. W podziękowaniu za miłe spotkanie otrzymali książeczki z ilustracjami z czytanej bajki.
Nawiązany kontakt z seniorami oraz ich opiekunami niewątpliwie wpłynie pozytywnie na rozwój emocjonalny i społeczny naszych wychowanków oraz zapoczątkuje kolejne spotkanie w Dziennym Domu Senior+.


Dzień Babci i Dziadka

Dziś mojej babci życzenia złożę,
w wiązankę kwiatów serduszko włożę.
Dzisiaj mamy święto dziadka, okazja niezwykle rzadka.

 

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów i radości. Z okazji tego dnia wychowankowie mięli przyjemność gościć zaproszone babcie i dziadka. Dla naszych gości przygotowano sodki poczęstunek oraz występ wnucząt. Wychowanki recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po występach dziewczynki złożyły swoim kochanym babciom i dziadkowi osobiste życzenia i podziękowały za przybycie.


W PIZZERII
16 stycznia
wychowankowie grup wychowawczych, pod opieką wychowawców, zrobili sobie krótką wycieczkę do Pizzerii Benek, która mieści się niedaleko naszego Ośrodka.
Celem wyjścia było przede wszystkim uświadomienie naszym wychowankom jak należy zachować się w pizzerii oraz przypomnienie zasad kulturalnego sposobu spożywania posiłku i zachowania się przy stole. Po złożeniu zamówienia przystąpiliśmy do degustacji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że spędziliśmy miło czas, a pizza była smaczna.


ZABAWA KARNAWAŁOWA
„W karnawale tańczyć jest wspaniale”. Pod takim hasem rozpoczęliśmy zabawę taneczną w której udział wzięli wychowankowie grup wychowawczych. Zabawa przebiegała w miłej i roześmianej atmosferze, nasi wychowankowie z radością zmagali się z zadaniami wyznaczonymi przez wychowawców. Największą atrakcją był taniec z miotłą i taniec przy krzesełkach. W tych konkurencjach zostali wyłonieni zwycięscy, których nagrodziliśmy słodkościami.


DLA ŚDS
9 stycznia
grupa naszych uczniów przedstawiła w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dzierżoniowie Jasełka pt. „Bóg się rodzi”.
Uczniowie mieli okazję nawiązać kontakty z pensjonariuszami Domu oraz ich opiekunami, co niewątpliwie wpłynie pozytywnie na ich rozwój emocjonalny i społeczny.
Pensjonariuszom bardzo podobało się przedstawienie, szczególnie zaś śpiewane przez uczniów pastorałki i kolędy.


JASEŁKA
19 grudnia
w Sali gimnastycznej TPD w Dzierżoniowie, grupa uczniów naszego Ośrodka wystawiła Misterium Bożonarodzeniowe pt. „Bóg się rodzi”. Przedstawienie oglądali wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy naszego Ośrodka oraz zaproszeni Goście. Misterium było okazją do przypomnienia historii Narodzin Zbawiciela, a także wprowadziło wszystkich w nastój świąteczny. W tym roku na scenie prezentowali się uczniowie SPP oraz uczniowie klas najmłodszych. Oprawę muzyczną zapewniły uczennice klas zawodowych. Refleksyjny charakter przedstawienia podkreślały kostiumy teatralne i muzyka, która wyznaczała ruch sceniczny aktorów.
Premiera misterium odbyła się 18 grudnia w kościele Chrystusa Króla w Dzierżoniowie. Mieszkańcy Dzierżoniowa z zainteresowaniem oglądali przedstawienie, a niektórym łza kręciła się w oku. Tradycja przedstawiania jasełek w kościele wpisała się na stałe w kalendarz naszych imprez.


Dolnośląski Turniej Halowej Piłki Nożnej
Nasze dziewczęta zdobyły II miejsce w Dolnośląskim Turnieju Halowej Piłki Nożnej, który miał miejsce 10 grudnia w Oławie. Pokonaliśmy cztery zespoły z sześciu, zremisowaliśmy z zespołem z Oławy i tylko liczba bramek zdecydowała o zwycięstwie drużyny gospodarzy. Należy podkreślić, że nasz zespół został w ostatniej chwili mocno przebudowany i znalazły się w nim uczennice, które swoją przygodę z piłką nożna rozpoczęły dopiero w tym roku szkolnym. Tym bardziej cenny to sukces, bo niespodziewany. Brawo dziewczęta! Szczególne podziękowania należą się najmłodszej zawodniczce - Nikoli Kuźniak, która była naszą zespołową maskotką i niewątpliwie przyniosła nam szczęście.


Turniej Mikołajkowo-Świąteczny
6 grudnia
to dzień pełen niespodzianek i zawsze przez dzieci i młodzież tęsknie oczekiwany. W tym roku w naszym Ośrodku kochany Święty Mikołaj pojawił się w towarzystwie Pana Wicestarosty Andrzeja Bolisęgi. Ci wspaniali dżentelmeni wręczyli wszystkim uczniom (bo wszyscy w tym roku byli grzeczni) świetne prezenty. Dzięki temu coroczny szkolny Turniej Mikołajkowo-Świąteczny rozpoczął się i upłynął w rewelacyjnej atmosferze. W trakcie tego wydarzenia wszyscy uczniowie mogli popisać się wiedzą o tradycjach grudniowych, wykazać umiejętnościami zarówno sportowymi, jak i techniczno-plastycznymi oraz muzycznymi. Dużym powodzeniem, jak co roku, cieszyło się zwłaszcza kolędowe karaoke. Głowy i kończyny pracowały usilnie, a za wszystkie konkurencje uczniowie zostali obdarowani nagrodami.
Za rok znów sprawdzimy naszą wiedzę i umiejętności!


MIKOŁAJ W GRUPACH WYCHOWAWCZYCH
6 grudnia
gościliśmy w internacie wyjątkowego gościa, Świętego Mikołaja, który z uśmiechem przywitał wychowanków i przybyłych rodziców. Dzieci z radością zmagały się z zadaniami wyznaczonymi przez Mikołaja, śpiewały i tańczyły. Świetnie się bawiliśmy. Dziękujemy Mikołajowi za słodkie upominki.


Warsztaty ozdób świątecznych
W przeddzień mikołajek grupa nauczycielek, miłośniczek prac plastyczno-dekoratorskich, zorganizowała coroczne warsztaty ozdób świątecznych dla rodziców i uczniów naszych szkół. W tym roku zainteresowani (a było ich niemało) wykonywali stroiki świąteczne. Przygotowane liczne elementy dekoratorskie (m.in. suszone plasterki owoców, mech i przepiękne wykroje z papieru ozdobnego) upiększały wykonane przez rodziców z dziećmi fantastyczne dekoracje. Część stroików została w szkole z przeznaczeniem do wykorzystania w trakcie kiermaszu świątecznego w Pieszycach, na który serdecznie zapraszamy!


Paraolimpiada „Zostań Super Bohaterem”
4 grudnia
najmłodsi uczniowie naszej szkoły reprezentowali Ośrodek w Paraolimpiadzie Sportowej Dzieci Niepełnosprawnych „Zostań Super Bohaterem”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Integracji „Uśmiech” w hali sportowej OSiR-u w Dzierżoniowie. Imprezie towarzyszyła wspaniała atmosfera, a trudy sportowe zostały nagrodzone bogatymi paczkami świątecznymi. Dzieci były zachwycone. To świetny początek mikołajkowo- świątecznego okresu.


Lekcja otwarta
3 grudnia
nasze nauczycielki, panie Katarzyna Ciborska i Justyna Pawłowska, przeprowadziły lekcję otwartą dla swoich koleżanek i kolegów, nauczycieli z Ośrodka. Temat lekcji dotyczył zbliżających się Mikołajek. Ciekawostką było to, że była to lekcja wychowania fizycznego. Nauczycielki przygotowały wiele atrakcyjnych zadań ruchowych, których podstawowym celem było wspomaganie rozwoju fizycznego, zachęcenie do aktywności ruchowej oraz uczenie dzieci samodzielności, a także współpracy w grupie. Były więc: „Pościg Mikołaja za niegrzecznym reniferem”, „Rozgrzewka gimnastyczna Mikołajków”, „Pięcionoga dla Mikołaja”, „Jazda na rowerze w drodze do Mikołaja”, „Pomagamy Mikołajowi pakować prezenty”, „Kartka Świąteczna dla Mikołaja”, „Bieg Mikołaja slalomem z workiem na plecach”, „Mikołajki na wakacjach”, „Rzut prezentem do kartonu” i „Prezent dla Mikołaja”.


CERAMIKA W NASZYM OŚRODKU
Wychowankowie grup wychowawczych mieli okazję brać udział po raz drugi w warsztatach ceramicznych organizowanych w ramach projektu „Rzemiosło Nowe Rozdanie” organizowanego przez Fundację Wałbrzych 2000. Celem zajęć było pobudzenie zainteresowania zawodami rzemieślniczymi wśród młodego pokolenia. Wychowankowie mieli również okazję „dotknąć” historii ceramiki. Dowiedzieli się, że garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł, wykorzystywane do tworzenia przedmiotów codziennego użytku oraz ozdób, a wyroby ceramiczne znajdowane przez archeologów to wspaniałe źródło wiedzy o dawnych kulturach.
Prowadząca nasze zajęcia omawiała techniki modelowania i dekoracji, różne gatunki gliny i szkliwa, prezentowała różnorodne materiały i narzędzia służące do zdobienia prac. Ugniatanie, wałkowanie, formowanie i ozdabianie gliny to doskonałe wsparcie rozwoju małej motoryki dziecięcych dłoni, jest to również cenne doświadczenie sensoryczne, które znakomicie stymuluje układ nerwowy. Ponadto praca z gliną wycisza, uczy cierpliwości, umożliwia doskonalenie umiejętności koncentracji. Zajęcia już dawno pozytywnie wpisały się w popołudniowe spędzanie czasu wolnego w Internacie.


Dni otwarte w ŚDS
28 listopada
grupa uczniów z naszej Placówki, po raz kolejny uczestniczyła w corocznych dniach otwartych organizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dzierżoniowie. W tym roku braliśmy udział w warsztatach zdobienia wazonów i bombek. Wychowankowie wraz z uczestnikami ŚDS mieli okazję zapoznać się z technikami malowania na szkle, pod fachowym okiem specjalisty zajmującego się zawodowo zdobieniem bombek. Wiele radości wszystkim sprawiły próby wykonywania własnych bombek, a także słodki poczęstunek i upominki. Dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne, już za rok.


Andrzejki w grupach wychowawczych
27 listopada
gościliśmy harcerzy Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej, którzy poprowadzili zabawę andrzejkową. Zabawa przebiegała w miłej i wesołej atmosferze przy śpiewie i nutach gitary. Wychowankowie chętnie brali udział we wróżbach andrzejkowych takich jak: wróżenie z atramentu, zapałek, butów i  liczb od 1 do 15. Miłym akcentem kończącym spotkanie było wspólne zaśpiewanie piosenki w kręgu. Bardzo dziękujemy harcerzom i czekamy na kolejne spotkanie.


BRZYDKIE KACZĄTKO
27 listopada
grupa naszych podopiecznych wzięła udział w spektaklu pt. "Brzydkie kaczątko" w wykonaniu grupy teatralnej "W drodze" z Lubina. Wydarzenie miało miejsce po sąsiedzku - w Centrum Aktywizacji Społecznej w Dzierżoniowie. Udział w tym przestawieniu, dzięki tematyce, okazał się być formą terapii. Baśń bowiem pokazuje problem odtrącenia, samotności i nietolerancji, a końcowe szczęśliwe rozwiązanie spowodowało, że uczniowie mogli uwierzyć w swoje możliwości i nabrać pewności siebie. Jednocześnie spektakl pokazał, że warto być skromnym i mieć w sobie dużo tolerancji dla inności.
Zaznaczyć trzeba, że przedstawienie dofinansowane zostało przez Stowarzyszenie POMOST w Dzierżoniowie, które z kolei pozyskało środki od dzierżoniowskiej firmy BROEN. Dziękujemy bardzo!


Znane i nieznane ...
22 listopada
, przy nieco niesprzyjającej aurze, liczna grupa uczniów naszej placówki wybrała się do Świdnicy - stolicy naszej diecezji. Zwiedziliśmy Katedrę Św. Stanisława i Wacława, Kościół Pokoju oraz pełen przepięknych zabytkowych kamienic Rynek.
Po Katedrze oprowadził nas pan Mariusz Barcicki - przewodnik świdnicki. Dziękujemy Mu za liczne ciekawostki, z którymi nas zapoznał. W Kościele Pokoju powitała nas przemiła Pani, która zaprosiła do wysłuchania nagrania opowiadającego o tym przepięknym i znanym na całym świecie zabytku kultury. W drodze powrotnej obejrzeliśmy piękne kamienice na Rynku. Pomimo bardzo niskiej temperatury wycieczka była udana, wszyscy zadowoleni i nikt się nie rozchorował! O czym zawiadamiamy z radością :D


Wystawa ptaków
18 listopada
wychowankowie grup wychowawczych mieli okazję brać udział i oglądać wystawę kanarków i ptaków egzotycznych. Wystawa odbyła się w Centrum Kultury w Pieszycach. Naszym wychowankom prelekcji udzielił współorganizator wystawy pan Mariusz Cieślak, który zajmuje się hodowlą kanarków i ptaków egzotycznych. Wychowankowie dowiedzieli się jak trudna jest praca hodowcy ile wysiłku kosztuje pielęgnacja i rozmnażanie kanarków, zeberek i pięknie ubarwionych czyżyków kapucynek. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do internatu.


Turniej warcabowy
15 listopada
odbył się XX Jubileuszowy Otwarty Dolnośląski Turniej Warcabowy Osób Niepełnosprawnych. Miejscem zmagań naszych młodych sportowców był Miejski Dom Kultury w Świebodzicach. W turnieju wystąpiło siedem zespołów.
W tym gronie jako drużyna zajęliśmy I miejsce.
Indywidualnie Kamila Kuźniak zajęła III miejsce, a Nikola Kuźniak uplasowała się na IV miejscu.
Drużyna SOSW w Dzierżoniowie wystąpiła w następującym składzie:
Kategoria młodsza
1. Nikola Kuźniak
2. Kamila Kuźniak
3. Dominika Bednarz
Kategoria starsza
1. Sandra Migas
2. Damian Komorowicz
3. Oskar Januszkiewicz


Laboratorium dźwięku
15 listopada
uczniowie wzięli udział w warsztatach muzycznych w Labolatorium Dźwięku w Przedborowej. Zajęcia zostały zorganizowane przy współudziale GOKSiR Stoszowice w Srebrnej Górze. Prowadzący warsztaty Państwo Leginowiczowie porwali nas w zaczarowany świat muzyki.
Uczniowie mieli okazję dotknąć i wypróbować m. in.: brzmienia instrumentu rodem z Australii tzw. Tigideridoo czy ,,zaklinacza deszczu”. Pan Igor z małżonką zachęcali naszych uczniów do przygody muzycznej z wykorzystaniem zarówno instrumentów dętych,szarpanych jak i klawiszowych oraz elektrycznych. W zdumienie wprawiła naszych wychowanków gra na pile. Nie lada umiejętności wymagało dęcie w róg myśliwski. Studio zmieniające ludzki głos wywołało uśmiech na twarzach dzieci. Czas w tym magicznym miejscu upłynął nam bardzo szybko. To początek naszej współpracy, kolejni uczniowie nie mogą się doczekać zajęć w Labolatorium Dźwięku.


Muzeum cywilizacji
15 listopada
grupa uczniów z Ośrodka wraz z Panią Moniką Szczypką i Panią Iloną Szady udała się z wizytą do Muzeum - Góry Sowie Region Sudety mieszczącego się w Kamionkach. Jest to największe w naszym rejonie, muzeum o tak zróżnicowanej tematyce. Znajduje się tu kilka tysięcy interesujących eksponatów, które mimo braku opisów są już udostępnione dla zwiedzających. Nasi uczniowie z ogromnym zaciekawieniem oglądali zgromadzone przedmioty i słuchali interesujących opowieści. Mogli również zobaczyć urządzenia, maszyny i narzędzia przez nich wykorzystywane w życiu codziennym oraz swojej pracy zawodowej. Dzięki temu mieli możliwość dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu swoich dziadków i pradziadków, problemów z jakimi się borykali na co dzień.
Ciekawa lekcja historii zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Wychowankowie są bardzo wdzięczni właścicielowi Muzeum Panu Józefowi Przeorkowi za umożliwienie nieodpłatnego podziwiania zgromadzonych eksponatów.


Mistrzowska piłka nożna
13 listopada
nasza reprezentacja piłki nożnej chłopców zdobyła III miejsce w Dolnośląskich Mistrzostwach Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Chłopców w Oławie.
W turnieju uczestniczyło 10 zespołów podzielonych na dwie grupy. Dwa najlepsze zespoły z grupy awansowały do finału. Wyszliśmy z grupy jako drugi zespół i zagraliśmy z pierwszym zespołem drugiej grupy z Wąsosza. Niestety przegraliśmy mecz z tym bardzo dobrym zespołem i graliśmy o 3 miejsce z Trzebnicą wygrywając trudny pojedynek 5 : 4. Przy odbiorze pucharu organizator podkreślił, że jako jedyny zespół nie przegraliśmy z Mistrzem Turnieju, którym został zespół z Wrocławia Kamiennej. W meczu grupowym z tym zespołem uzyskaliśmy remis 1: 1. Chłopaki WIELKIE BRAWA, bo obok sukcesu sportowego stworzyliście w zespole niepowtarzalną atmosferę i umieliście się świetnie zachować.


OBCHODY 100-LECIA NIEPODLEGŁEJ POLSKI
9 listopada
cała społeczność naszego Ośrodka uczciła setną rocznicę odzyskania niepodległości. Przystrojeni w biało-czerwone kotyliony świętowaliśmy to wyjątkowe wydarzenie, biorąc udział w turnieju "Kocham Cię, Polsko!". Mieliśmy okazję zmagać się z pytaniami dotyczącymi polskiej historii, kultury i tradycji, w ciemno rozpoznawaliśmy tradycyjne potrawy kuchni polskiej, udowodniliśmy, że znamy wielkich Polaków i że umiemy poprawnie pisać po polsku. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju, oglądając piękne prezentacje przygotowane przez wszystkie klasy. O godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego".
Pełni wzruszeń, z uśmiechem na ustach, udowodniliśmy, jak bardzo kochamy Polskę - naszą Ojczyznę.


NASZA NIEPODLEGŁA
5 listopada
we Wrocławiu odbył się konkurs pod hasłem „100 – lecie niepodległej Polski”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Była to okazja do sprawdzenia wiedzy z historii, zaprezentowania talentów plastycznych, ale także do wspólnej zabawy. Świętowanie niepodległości Polski różne ma oblicza, kolejne już w piątek.


KAŻDY MOŻE BYĆ OMNIBUSEM
25 października
odbył się konkurs "Omnibus" stanowiący kontynuację działań podjętych w roku 2016 i 2017. Podobnie jak w latach ubiegłych zakładał rywalizację kilku drużyn, złożonych z młodzieży gimnazjalnej oraz ostatnich klas szkoły podstawowej. Zadania przedstawione uczestnikom do wykonania uwzględniały zagadnienia zawarte w podstawie programowej gimnazjum i szkoły podstawowej. W konkursie przeprowadzonym wzięło udział pięć czteroosobowych drużyn. Tegoroczna edycja turnieju rozpoczęła się od prezentacji przeprowadzonej przez Panią Joannę Więckowską, popularyzującą przyjazną naukę w "Spektrolabium". Po zakończeniu pokazu drużyny miały za zadanie wykonać bardzo ciekawe eksperymenty chemiczne. W zasadniczej części konkursu uczestnicy rozwiązywali zadania z zakresu języka polskiego, historii, matematyki, biologii, geografii, sztuki. Zadania miały formę krzyżówek, układanek, uzupełnianek, puzzli, zadań praktycznych, quizów, zadań ruchowych, doświadczeń fizycznych.


BIBLIOTEKA BEZ TAJEMNIC
W roku szkolnym 2018/2019 wychowankowie grup wychowawczych mają możliwość korzystania z popołudniowych cyklicznych zajęć bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece publicznej w Dzierżoniowie. Podczas pierwszego spotkania wychowanki posłuchały o pracy i działalności Biblioteki oraz bibliotekarza. Celem tego rodzaju zajęć jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u wychowanków, wdrożenie do obcowania z literaturą dziecięcą i słowem pisanym. Poprzez zajęcia w bibliotece wychowankowie uczą się aktywnego odbioru dóbr kultury, poznają tradycje narodu, kraju, regionu, swojego miasta jak również doskonalą technikę czytania. Mają także możliwość rozwijania swoich własnych zainteresowań. Na tych zajęciach dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących tematyki konnej i jeździeckiej. Były również zagadki literackie i prezentacja różnych bajek dla dzieci oraz opowieści dla młodzieży. Na zakończenie na zachętę zostały poczęstowane słodyczami i balonami - może takie właśnie prezenciki uczynią z nich wiernych czytelników?


Obchodzimy urodziny
18 urodziny to wydarzenie szczególne i z tej okazji 17 października wychowankowie grup wychowawczych mieli przyjemność uczestniczyć w przyjęciu urodzinowym naszej wychowanki. Świętowanie zaczęliśmy od złożenia życzeń i wręczenia prezentów. Olbrzymią radość naszej wychowance sprawiło symboliczne zdmuchiwanie 18 świeczek na torcie urodzinowym i słodki poczęstunek przygotowany przez wychowawców. Był to miło spędzony czas wspólnego bycia razem, rozmów i wspomnień. Przyjęcie urodzinowe zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem stu lat naszej jubilatce.


Warsztaty w Środowiskowym Domu Samopomocy
16 października
mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach tematycznych, które odbywały się w dzierżoniowskim Środowiskowym Domu Samopomocy. Uczniowie wszystkich klas SPP mogły podszkolić się w zakresie prac plastycznych, kulinarnych oraz wziąć udział w treningu umysłu. Kierownictwo, jak również podopieczni ŚDS przyjęli nas bardzo serdecznie. Współpraca zakwitła i, mamy nadzieję, nie zgaśnie i kwitnąć będzie w przyszłości. Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie!


Nasze młode talenty
16 października
grupa uczennic naszych szkół brała udział w V Przeglądzie Zespołów Artystycznych Szkół Specjalnych i Integracyjnych w Oławie pt.: "Młode Talenty". Dziewczęta prezentowały dwie piosenki i dwa tańce. Otrzymały za swój występ gromkie brawa, a na zakończenie dyplomy i nagrody. Po występach wszystkich uczestników mieliśmy okazję skosztować słodkiego poczęstunku i pysznej pizzy oraz nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.


HYDROPOLIS we Wrocławiu
12 października
uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli, po raz kolejny, ogromną przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Wrocławia organizowanej przez Biuro Turystyczne Prom z Wrocławia w ramach realizacji projektu "Wzrost jakości edukacji szkolnej".
Tym razem celem wycieczki było zwiedzanie Hydropolis. Poza tą niewątpliwą atrakcją Wrocławia organizator przygotował dla nas inne niespodzianki: przeprawę przez Odrę kolejką gondolową „Polinką”, spacer na Wielką Wyspę i do Hali Stulecia, mini-piknik na Pergoli, pokaz multimedialnej fontanny oraz zwiedzanie Ogrodu Japońskiego, gdzie mogliśmy zobaczyć i nakarmić ogromne karpie koi. Finałem wycieczki był obiad w restauracji Pizza Hut, gdzie zjedliśmy pyszną zupę pomidorowa i pizzę.
Nasz opiekun - Paweł Selucha - w przystępny sposób opowiadał o ciekawostkach związanych z odwiedzanymi miejscami i pięknie się nami opiekował, za co serdecznie dziękujemy.


Potyczki kulinarne
10 października
uczniowie klasy I Szkoły Przysposabiającej do Pracy naszego Ośrodka odwiedzili Zespół Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszych, w którym odbywał się IV Festiwal Promocji Zdrowia. Nasi uczniowie mieli okazję skosztować pyszne i zdrowe kanapki oraz sałatki warzywne przygotowane przez uczestników -"Potyczek kulinarnych z Karolem Okrasą". Niewątpliwie olbrzymią radość sprawiło im spotkanie ze znanym mistrzem kulinarnym panem Karolem Okrasą - były miłe słowa, autografy i zdjęcia.


Święto Pieczonego Ziemniaka
8 października
wychowankowie grup wychowawczych wraz z wychowawcami po raz kolejny obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Grillowanie na świeżym powietrzu stało się już tradycją. Przygotowane przez wychowawców ziemniaczki, kiełbaski i pieczony chlebek cieszyły się powodzeniem. Wspólne biesiadowanie przy stole i rozmowy stworzyły miłą atmosferę. Miłym akcentem kończącym grilla były zabawy podwórkowe takie jak: zabawa w chowanego, wyliczanki, wesoły berek.


Dzień Otwarty w Pałacu w Pieszycach
6 października
wychowankowie grup wychowawczych wraz z kadrą pedagogiczną naszej Placówki, wybrali się do Pieszyc. Celem wyjazdu było zwiedzanie Pieszyckiego Pałacu zwanego Wersalem Śląska. Jest on największym zamkiem barokowym w tej części Polski. Podziwiając piękno otaczającej nas architektury ubiegłych stuleci zwiedzaliśmy między innymi: salę zieloną, bibliotekę czerwoną, jadalnię, kredensownię, pokój rosyjski, sypialnię Cara Aleksandra I.


Dzień Chłopaka w Górach Sowich
27 września
obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Samorząd szkolny postanowił, że cała szkoła spędzi go w naszych pięknych górach. Było ognicho z kiełbaskami, tańce, wejście na punkt obserwacyjny, tory przeszkód i inne rozgrywki sportowe, a przede wszystkim życzenia i słodkości dla naszych wspaniałych chłopaków! Wszyscy bawili się przednio, a grono pedagogiczne było bardzo dumne ze wspaniałego zachowania wszystkich uczniów.


Wycieczka do wrocławskiego Afrykarium
21 września
uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum z naszego Ośrodka mieli możliwość wzięcia udziału w bezpłatnej wycieczce organizowanej w ramach projektu "Wzrost jakości edukacji szkolnej". Uczestnicy byli zachwyceni, zwierzaki postanowiły w tym właśnie dniu być bardzo przystępne i pokazać się jak z najlepszej strony - lew przespacerował się dumnie tuż przed naszymi nosami, hipopotamy brykały ochoczo w wodzie, a małpy, jak zwykle, robiły małpie figle. Dodatkowe zajęcia: "O jajku" oraz "O małpach i ich życiu" znacznie przybliżyły dzieciakom wiedzę zoologiczną. Opieka Pana przewodnika okazała się przyjemna i kompetentna. Takie lekcje są najlepsze!


powrót

RODZICE

Masz pytania?
Przyjdź do nas!

Organizujemy indywidualne spotkania specjalistów z rodzicami i opiekunami, prezentujące ofertę Placówki, pomagające w podjęciu decyzji o wyborze szkoły dla Państwa dziecka

NABÓR DLA UCZNIÓW
ZE SPEKTRUM AUTYZMU

WCZESNE
WSPOMAGANIE ROZWOJU

 


Ochrona osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych