KRONIKA GALERIA ORGANIZACJA KONTAKT STOWARZYSZENIE
KRONIKA 2017/2018

KRONIKA 2016/2017

KRONIKA 2015/2016


KRONIKA WYDARZEŃ 2018/2019


OBCHODY 100-LECIA NIEPODLEGŁEJ POLSKI
9 listopada cała społeczność naszego Ośrodka uczciła setną rocznicę odzyskania niepodległości. Przystrojeni w biało-czerwone kotyliony świętowaliśmy to wyjątkowe wydarzenie, biorąc udział w turnieju "Kocham Cię, Polsko!". Mieliśmy okazję zmagać się z pytaniami dotyczącymi polskiej historii, kultury i tradycji, w ciemno rozpoznawaliśmy tradycyjne potrawy kuchni polskiej, udowodniliśmy, że znamy wielkich Polaków i że umiemy poprawnie pisać po polsku. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju, oglądając piękne prezentacje przygotowane przez wszystkie klasy. O godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego".
Pełni wzruszeń, z uśmiechem na ustach, udowodniliśmy, jak bardzo kochamy Polskę - naszą Ojczyznę.


NASZA NIEPODLEGŁA
05 listopada we Wrocławiu odbył się konkurs pod hasłem „100 – lecie niepodległej Polski”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Była to okazja do sprawdzenia wiedzy z historii, zaprezentowania talentów plastycznych, ale także do wspólnej zabawy. Świętowanie niepodległości Polski różne ma oblicza, kolejne już w piątek.


KAŻDY MOŻE BYĆ OMNIBUSEM
25 października odbył się konkurs "Omnibus" stanowiący kontynuację działań podjętych w roku 2016 i 2017. Podobnie jak w latach ubiegłych zakładał rywalizację kilku drużyn, złożonych z młodzieży gimnazjalnej oraz ostatnich klas szkoły podstawowej. Zadania przedstawione uczestnikom do wykonania uwzględniały zagadnienia zawarte w podstawie programowej gimnazjum i szkoły podstawowej. W konkursie przeprowadzonym wzięło udział pięć czteroosobowych drużyn. Tegoroczna edycja turnieju rozpoczęła się od prezentacji przeprowadzonej przez Panią Joannę Więckowską, popularyzującą przyjazną naukę w "Spektrolabium". Po zakończeniu pokazu drużyny miały za zadanie wykonać bardzo ciekawe eksperymenty chemiczne. W zasadniczej części konkursu uczestnicy rozwiązywali zadania z zakresu języka polskiego, historii, matematyki, biologii, geografii, sztuki. Zadania miały formę krzyżówek, układanek, uzupełnianek, puzzli, zadań praktycznych, quizów, zadań ruchowych, doświadczeń fizycznych.


BIBLIOTEKA BEZ TAJEMNIC
W roku szkolnym 2018/2019 wychowankowie grup wychowawczych mają możliwość korzystania z popołudniowych cyklicznych zajęć bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece publicznej w Dzierżoniowie. Podczas pierwszego spotkania wychowanki posłuchały o pracy i działalności Biblioteki oraz bibliotekarza. Celem tego rodzaju zajęć jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u wychowanków, wdrożenie do obcowania z literaturą dziecięcą i słowem pisanym. Poprzez zajęcia w bibliotece wychowankowie uczą się aktywnego odbioru dóbr kultury, poznają tradycje narodu, kraju, regionu, swojego miasta jak również doskonalą technikę czytania. Mają także możliwość rozwijania swoich własnych zainteresowań. Na tych zajęciach dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących tematyki konnej i jeździeckiej. Były również zagadki literackie i prezentacja różnych bajek dla dzieci oraz opowieści dla młodzieży. Na zakończenie na zachętę zostały poczęstowane słodyczami i balonami - może takie właśnie prezenciki uczynią z nich wiernych czytelników?


Obchodzimy urodziny
18 urodziny to wydarzenie szczególne i z tej okazji 17 października wychowankowie grup wychowawczych mieli przyjemność uczestniczyć w przyjęciu urodzinowym naszej wychowanki. Świętowanie zaczęliśmy od złożenia życzeń i wręczenia prezentów. Olbrzymią radość naszej wychowance sprawiło symboliczne zdmuchiwanie 18 świeczek na torcie urodzinowym i słodki poczęstunek przygotowany przez wychowawców. Był to miło spędzony czas wspólnego bycia razem, rozmów i wspomnień. Przyjęcie urodzinowe zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem stu lat naszej jubilatce.


Warsztaty w Środowiskowym Domu Samopomocy
16 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach tematycznych, które odbywały się w dzierżoniowskim Środowiskowym Domu Samopomocy. Uczniowie wszystkich klas SPP mogły podszkolić się w zakresie prac plastycznych, kulinarnych oraz wziąć udział w treningu umysłu. Kierownictwo, jak również podopieczni ŚDS przyjęli nas bardzo serdecznie. Współpraca zakwitła i, mamy nadzieję, nie zgaśnie i kwitnąć będzie w przyszłości. Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie!


Nasze młode talenty
16 października grupa uczennic naszych szkół brała udział w V Przeglądzie Zespołów Artystycznych Szkół Specjalnych i Integracyjnych w Oławie pt.: "Młode Talenty". Dziewczęta prezentowały dwie piosenki i dwa tańce. Otrzymały za swój występ gromkie brawa, a na zakończenie dyplomy i nagrody. Po występach wszystkich uczestników mieliśmy okazję skosztować słodkiego poczęstunku i pysznej pizzy oraz nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.


HYDROPOLIS we Wrocławiu
12 października uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli, po raz kolejny, ogromną przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Wrocławia organizowanej przez Biuro Turystyczne Prom z Wrocławia w ramach realizacji projektu "Wzrost jakości edukacji szkolnej".
Tym razem celem wycieczki było zwiedzanie Hydropolis. Poza tą niewątpliwą atrakcją Wrocławia organizator przygotował dla nas inne niespodzianki: przeprawę przez Odrę kolejką gondolową „Polinką”, spacer na Wielką Wyspę i do Hali Stulecia, mini-piknik na Pergoli, pokaz multimedialnej fontanny oraz zwiedzanie Ogrodu Japońskiego, gdzie mogliśmy zobaczyć i nakarmić ogromne karpie koi. Finałem wycieczki był obiad w restauracji Pizza Hut, gdzie zjedliśmy pyszną zupę pomidorowa i pizzę.
Nasz opiekun - Paweł Selucha - w przystępny sposób opowiadał o ciekawostkach związanych z odwiedzanymi miejscami i pięknie się nami opiekował, za co serdecznie dziękujemy.


Potyczki kulinarne
10 października uczniowie klasy I Szkoły Przysposabiającej do Pracy naszego Ośrodka odwiedzili Zespół Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszych, w którym odbywał się IV Festiwal Promocji Zdrowia. Nasi uczniowie mieli okazję skosztować pyszne i zdrowe kanapki oraz sałatki warzywne przygotowane przez uczestników -"Potyczek kulinarnych z Karolem Okrasą". Niewątpliwie olbrzymią radość sprawiło im spotkanie ze znanym mistrzem kulinarnym panem Karolem Okrasą - były miłe słowa, autografy i zdjęcia.


Święto Pieczonego Ziemniaka
8 października 2018r. wychowankowie grup wychowawczych wraz z wychowawcami po raz kolejny obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Grillowanie na świeżym powietrzu stało się już tradycją. Przygotowane przez wychowawców ziemniaczki, kiełbaski i pieczony chlebek cieszyły się powodzeniem. Wspólne biesiadowanie przy stole i rozmowy stworzyły miłą atmosferę. Miłym akcentem kończącym grilla były zabawy podwórkowe takie jak: zabawa w chowanego, wyliczanki, wesoły berek.


Dzień Otwarty w Pałacu w Pieszycach
6 października wychowankowie grup wychowawczych wraz z kadrą pedagogiczną naszej Placówki, wybrali się do Pieszyc. Celem wyjazdu było zwiedzanie Pieszyckiego Pałacu zwanego Wersalem Śląska. Jest on największym zamkiem barokowym w tej części Polski. Podziwiając piękno otaczającej nas architektury ubiegłych stuleci zwiedzaliśmy między innymi: salę zieloną, bibliotekę czerwoną, jadalnię, kredensownię, pokój rosyjski, sypialnię Cara Aleksandra I.


Dzień Chłopaka w Górach Sowich
27 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Samorząd szkolny postanowił, że cała szkoła spędzi go w naszych pięknych górach. Było ognicho z kiełbaskami, tańce, wejście na punkt obserwacyjny, tory przeszkód i inne rozgrywki sportowe, a przede wszystkim życzenia i słodkości dla naszych wspaniałych chłopaków! Wszyscy bawili się przednio, a grono pedagogiczne było bardzo dumne ze wspaniałego zachowania wszystkich uczniów.


Wycieczka do wrocławskiego Afrykarium
21 września uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum z naszego Ośrodka mieli możliwość wzięcia udziału w bezpłatnej wycieczce organizowanej w ramach projektu "Wzrost jakości edukacji szkolnej". Uczestnicy byli zachwyceni, zwierzaki postanowiły w tym właśnie dniu być bardzo przystępne i pokazać się jak z najlepszej strony - lew przespacerował się dumnie tuż przed naszymi nosami, hipopotamy brykały ochoczo w wodzie, a małpy, jak zwykle, robiły małpie figle. Dodatkowe zajęcia: "O jajku" oraz "O małpach i ich życiu" znacznie przybliżyły dzieciakom wiedzę zoologiczną. Opieka Pana przewodnika okazała się przyjemna i kompetentna. Takie lekcje są najlepsze!


RODZICE

Masz pytania?
Przyjdź do nas!

Organizujemy indywidualne spotkania specjalistów z rodzicami i opiekunami, prezentujące ofertę Placówki, pomagające w podjęciu decyzji o wyborze szkoły dla Państwa dziecka

NABÓR DLA UCZNIÓW
ZE SPEKTRUM AUTYZMU

WCZESNE
WSPOMAGANIE ROZWOJU